„Uraganul” Sorana Cîrstea s-a calificat în „optimi” la Miami după o nouă victorie superbă, în fața Karolinei Muchova! Cine este următoarea adversară

Sorana Cîrstea (România, 74 WTA) a reușit o nouă victorie mare, 7-5, 6-1 cu Karolina Muchova (Cehia, 55 WTA), și s-a calificat în optimile turneului WTA 1000 de la Miami (SUA), Live Video Online pe www.prosport.ro. Românca va întâlni o altă cehoaică în optimile de finală, pe Marketa Vondrousova (103 WTA), cea care învins-o în turul trei pe Karolina Pliskova (Cehia, 17 WTA), scor 6-1, 6-2.

Sorana Cîrstea se califică en-fanfare în optimile de finală de la Miami Open, după o nouă prestație consistentă: 7-5, 6-1 cu Karolina Muchova! Performanță superbă pentru sportiva noastră, care a impresionat și la precedentul turneu WTA 1000, Indian Wells. Sorana a învins-o pe a patra jucătoare a lumii, Caroline Garcia, la ambele competiții din cadrul „Sunshine Double”, iar aventura continuă.

„Sori” a spart gheața în fața Karolinei Muchova, având în vedere că sportiva din Cehia avea 2-0 în meciurile directe. Muchova a început în forță și la Miami și a condus cu 5-3, însă românca și-a ridicat nivelul și a revenit formidabil, adjudecând-și patru game-uri consecutive și inclusiv setul. Manșa secundă a fost fără istoric, iar Cîrstea a încheiat meciul în stil de mare jucătoare, cu un as, după o oră și 32 de minute de joc.

UPDATE 20:30 Sorana Cîrstea își adjudecă primul set în fața Karolinei Muchova, scor 7-5! Românca a fost condusă cu 5-3, dar a revenit spectaculos, câștigând patru game-uri la rând.

UPDATE 19:35 Salutare! Sorana Cîrstea și Karolina Muchova sunt la încălzire, iar duelul de la Miami va începe în câteva minute cu românca la serviciu.

Aflată probabil în cea mai bună formă a carierei, Sorana Cîrstea luptă duminică pentru calificarea în optimile de finală ale turneului de la Miami! Cîrstea a învins-o în runda secundă pe a patra jucătoare a lumii, Caroline Garcia, scor 6-2, 6-3, însă Karolina Muchova se anunță o nucă tare.

Sorana Cîrstea – Karolina Muchova, în turul trei la Miami, Live Video Online după ora 19:30

Sorana Cîrstea a impresionat lumea tenisului după ce a răpus-o pe Caroline Garcia pentru a doua oară în tot atâtea turnee și ar fi păcat ca aventura româncei să se încheie în turul trei. Adversara din această fază a competiției, Karolina Muchova, pornește cu prima șansă în fața jucătoarei noastre.

Cîrstea nu a învins-o niciodată pe sportiva din Cehia, aceasta impunându-se în ambele meciuri directe: 6-3, 2-6, 7-6(7) în turul trei la US Open 2020, respectiv 6-4, 7-6(4) în turul secund la Dubai 2023.

Sorana Cîrstea a jucat excepțional în meciul cu Caroline Garcia și a lăsat-o fără replică pe a patra jucătoare a lumii! De partea cealaltă, Karolina, cea care a urcat pe tabou după ce a trecut de calificări, a învins-o în manșa secundă pe Lin Zhu (China, 40 WTA), cu scorul de 6-4, 6-2.

Câți bani poate câștiga Sorana dacă ajunge în optimi

Cîrstea a câștigat un premiu pe măsură după victoria spectaculoasă cu Garcia, în valoare de 55.770 de dolari. Dacă va merge în optimi, Sorana își va asigura 96.955 de dolari și o va întâlni pe Marketa Vondrousova (Cehia, 103 WTA). Aceasta a învins-o în turul al treilea pe compatrioata Karolina Pliskova (17 WTA), scor 6-1, 6-2.

Sorana Cîrstea (74 WTA) i-ar putea lua fața Simonei Halep în clasamentul WTA și să o detroneze pe constănțeancă din statutul de „rachetă” numărul 1 a României. Scenariul ar putea deveni realitate chiar la turneul de la Miami, dacă Sorana va reuși să-și adjudece trofeul.

În cazul în care va cuceri turneul de la Miami, Sorana Cîrstea va acumula 1.828 de puncte și o va devansa pe Simona Halep, aflată pe locul 25, cu 1.565 puncte. După victoria cu Garcia, „Sori” a adunat 893 de puncte, urcând pe poziția 62 în ierarhia live.

Publicat: 26 03. 2023, 20:30
Actualizat: 26 03. 2023, 22:03