Incredibila Sorana Cîrstea a învins-o pe Aryna Sabalenka și s-a calificat în semifinale la Miami! Victoria carierei pentru româncă

Sorana Cîrstea (România, 74 WTA) a învins-o pe Aryna Sabalenka (Belarus, 2 WTA), scor 6-4, 6-4 în sferturile de finală ale turneului WTA 1000 de la Miami (SUA), Live Video Online pe www.prosport.ro! În semifinale, Sori se va duela cu învingătoarea dintre Petra Kvitova (Cehia, favorită 15) și Ekaterina Alexandrova (Rusia, favorită 18).

Victorie memorabilă reușită de Sorana Cîrstea în fața Arynei Sabalenka, scor 6-4, 6-4 în sferturi la Miami! Campioana de la Australian Open și a doua favorită a competiției, răpusă de sportiva noastră, care uimește lumea tenisului la 32 de ani. Este a doua semifinală de turneu WTA 1000 atinsă în carieră de Sorana, după cea de la Rogers Cup 2013 – s-a oprit în ultimul act.

Cîrstea nu s-a lăsat intimidată de numele adversarei și a menținut un nivel de joc excelent pe toată durata partidei! De partea cealaltă, Sabalenka a părut că nu înțelege ce se întâmplă cu ea la primul meci direct contra româncei. Bielorusa a comis 21 de greșeli neforțate, cu 12 mai multe decât Sorana, care a obținut victoria carierei după o oră și 27 de minute de joc.

UPDATE 21:28 Moment de maximă tensiune: Sorana Cîrstea servește pentru calificarea în semifinale la Miami: 6-4, 5-4 cu Aryna Sabalenka!

UPDATE 21:26 Sorana Cîrstea – Aryna Sabalenka 6-4, 5-3! Încă un game excelent pe care sportiva noastră și-l trece în cont, iar favorita 2 de la Miami servește pentru a rămâne în meci.

UPDATE 21:20 Sorana Cîrstea nu se lasă impresionată de revenirea adversarei și îi dă o replică pe măsură Arynei Sabalenka: 6-4, 4-3! Jucătoarea antrenată de Thomas Johansson, la două game-uri de o victorie răsunătoare.

UPDATE 21:10 Aryna Sabalenka își ridică nivelul și răstoarnă scorul în manșa secundă cu Sorana Cîrstea: 6-4, 2-3!

UPDATE 20:55 Sorana Cîrstea continuă să o domine pe Aryna Sabalenka, iar a doua favorită nu înțelege ce se întâmplă! Break și în setul secund pentru Sori: 6-4, 2-0!

UPDATE 20:45 Super Sorana Cîrstea câștigă în stil mare primul set al confruntării cu Aryna Sabalenka: 6-4 în sferturi la Miami! Românca joacă excelent, așa cum a făcut-o pe toată durata turneului, în timp ce bielorusa nu-și găsesște ritmul și comite multe erori neforțate.

UPDATE 20:40 Sorana Cîrstea – Aryna Sabalenka 5-4! Cîrstea returnează senzațional și o lasă spectatoare pe Sabalenka, obținând un nou break! Va servi imediat pentru set.

UPDATE 20:30 Ambele jucătoare încep să servească solid, iar scorul devine 4-3 pentru Sorana Cîrstea! Diferența până acum a fost făcută de break-ul realizat de româncă în game-ul inaugural.

UPDATE 20:22 Sorana Cîrstea – Aryna Sabalenka 3-2! Campioana de la Australian Open se apropie pe tabelă, dar „Sori” are în continuare break în față. Românca se simte în largul ei pe centralul de la Miami, iar asta este cel mai important.

UPDATE 20:15 Sorana Cîrstea evoluează curajos și în fața Arynei Sabalenka: 2-0! Execuțiile rapide ale româncei o surprind pe bielorusă în startul meciului.

UPDATE 20:05 Salutare! Urmărim împreună un meci care poate rămâne în istoria tenisului românesc! Sorana Cîrstea forțează victoria carierei contra Arynei Sabalenka, în sferturi la Miami. Cele două jucătoare au intrat pe terenul central.

Sorana Cîrstea joacă miercuri al doilea sfert de finală consecutiv în circuitul WTA, la Miami, întâlnind-o pe Aryna Sabalenka, cap de serie numărul 2 la competiția dotată cu premii în valoare totală de 8,8 milioane de dolari! Prima confruntare directă dintre Cîrstea și Sabalenka poate fi urmărită în timp real pe www.prosport.ro și la TV pe Digisport 2.

Sorana Cîrstea – Aryna Sabalenka, în sferturi la Miami! Live Video Online. Miza fabuloasă a meciului: românca luptă pentru cel mai mare premiu al carierei

Sorana Cîrstea, cea mai bună jucătoare română a momentului, nu a cedat niciun set pe toată durata turneului de la Miami, însă are o misiune extrem de dificilă! Aryna Sabalenka a triumfat la Australian Open în acest an și a jucat finala la Indian Wells, iar în acest moment face parte din „Big Three”, alăruri de Iga Swiatek și Elena Rybakina.

Meciul dintre Sorana Cîrstea și Aryna Sabalenka va avea loc pe terenul central de la Miami, cu începere de la ora 20:00. Dacă va produce o nouă surpriză și va trece de Sabalenka, românca o va întâlni în semifinale pe învingătoarea dintre Petra Kvitova (Cehia, favorită 15) și Ekaterina Alexandrova (Rusia, favorită 18).

Miza financiară este uriașă pentru Sorana Cîrstea, care și-ar putea asigura cel mai mare premiu din carieră: 352.635 de dolari va primi sportiva din Târgoviște dacă trece de Aryna Sabalenka. În cazul în care pierde meciul, Sorana va rămâne cu o sumă deloc de neglijat: 184.465 de dolari. Până acum, ea nu a câștigay mai mult de 219.000 de dolari la un singur turneu. Cîrstea a primit suma respectivă pentru prezența în optimi la Australian Open 2022.

Aryna Sabalenka, probleme medicale la Miami

Aryna Sabalenka a mărturisit ca are probleme musculare la nivelul piciorului, după ce a solicitat time-out medical la unul dintre meciurile de la Miami.

Numărul 2 mondial a precizat că împreună cu echipa ei caută soluții pentru a ameliora accidentarea: „Lucrăm la problema asta. Aș spune că am cea mai bună echipă și am mare încredere în ei și cred că putem repara.

Am decis împreună cu echipa să efectuez câteva exerciții în timpul meciului pentru a controla durerea la nivelul mușchilor! Dar în același timp, echipa mea face totul ca să nu mă concentrez pe picior și să mă concentrez pe joc”, a spus adversara Soranei Cîrstea.

Publicat: 29 03. 2023, 20:45
Actualizat: 29 03. 2023, 23:23