Simona Halep, răpusă de Alize Cornet și de căldură la Australian Open! Imagini teribile cu românca: și-a pus mâinile în cap și a făcut un gest neobișnuit | VIDEO

Simona Halep (România, 15 WTA) nu s-a luptat doar cu Alize Cornet (Franța, 61 WTA) în meciul din optimile Australian Open, ci și cu căldura insuportabilă de la Melbourne! Simona a acuzat probleme de respirație și a fost eliminată după două ore și 35 de minute de chin.

Meciul Simona Halep – Alize Cornet, scor 4-6, 6-3, 4-6, s-a jucat în condiții extreme, pe o caniculă insuportabilă: 33 de grade Celsius au fost la Melbourne în timpul jocului.

Cele două jucătoare au avut probleme de respirație, dar Simona a părut, totuși, mult mai afectată decât adversara ei din cauza condițiilor meteo. Partida, de un dramatism rar, a avut loc pe Rod Laver, cea mai importantă arenă de la Melbourne.

Imagini teribile cu Simona Halep în meciul cu Alize Cornet de la Australian Open! Copleșită de căldură, românca și-a pus mâinile în cap și a făcut un gest neobișnuit

Simona Halep a fost de nerecunoscut timp de un set și jumătate, iar Alize Cornet a condus-o pe sportiva nostră cu 6-4 și 3-1! Vizibil afecată de temperatura ridicată, românca și-a pus mâinile în cap de mai multe ori pe durata setului secund! Simona a oferit imagini teribile, lăsând impresia că mai are puțin și se prăbușește pe teren!

Trebuie spus că Halep nu a solicitat îngrijiri medicale, în ciuda faptului că se deplasa cu mare dificultate pe teren! Simona a trecut singură peste problemele fizice cauzate de căldură și a împins meciul în set decisiv, după o serie de cinci game-uri consecutive! Chiar dacă în actul al treilea și-a revenit din punct de vedere fizic, Alize Cornet și-a ridicat și ea nivelul, învingând-o pe sportiva noastră pentru a patra oară în circuitul de tenis profesionist. Astfel, România a rămas cu o singură reprezentantă la Australian Open 2022: Sorana Cîrstea, cea care se duelează tot luni cu Iga Swiatek, favorita numărul 7 a competiției.

Publicat: 24 01. 2022, 08:15
Actualizat: 24 01. 2022, 08:24