Simona Halep, gest grăitor față de Iga Swiatek înainte de a o răpune la Australian Open: „Sunt cu ochii pe tine!” FOTO

Simona Halep a fost determinată și hotărâtă să își ia revanșa în fața Igăi Swiatek, în optimi la Australian Open! Simona și-a îndeplinit dorința și a câștigat cu 3-6, 6-1, 6-4, iar un gest făcut în primul set este grăitor.

Simona Halep (29 de ani) a avut o reacție care spune multe, la scorul de 3-3 în primul set, după o minge de break ratată! Românca a făcut semnul cu două degete în formă de V, către proprii ochi, transmițându-i astfel un mesaj Igăi Swiatek (19 ani).

Gestul Simonei a arătat faptul că sportiva noastră și-a dat seama unde a greșit, iar pe viitor va fi mult mai atentă la jocul Igăi. Asta s-a și întâmplat, românca revenind superb și calificându-se în sferturile de finală la Australian Open 2021.

Simona Halep, gest grăitor față de Iga Swiatek în meciul câștigat în optimi la Australian Open: „Sunt cu ochii pe tine!”

Imaginea cu Simona Halep făcând semnul în formă de V s-ar putea traduce Sunt cu ochii pe tine!”. Constănțeanca a avut o dorință arzătoare de revanșă, după ce poloneza o eliminase în optimi la Roland Garros, 1-6, 2-6 la ediția de anul trecut.

Cu toate că a cedat primul set, românca a revenit superb, așa cum a făcut-o de atâtea ori! Constănțeanca a început în forță actul al doilea și s-a aflat pe un val uriaș de încredere, nemaicedând inițiativa până la final! A fost victoria cu numărul 100 reușită de Simona în turneele de Grand Slam.

Victoria cu numărul 100 pentru Simona Halep în turneele de Grand Slam

Simona Halep a atins un nou record personal, adjudecându-și duminică a 100-a victorie a carierei în turneele de Grand Slam! La Australian Open, Simona a ajuns la un număr impresionat de 28 de meciuri câștigate!

Halep a reușit și mai multe succese la Roland Garros – 31 de victorii, la Wimbledon are 24, iar la US Open se poate lăuda cu 17 meciuri câștigate în întreaga carieră.

Publicat: 14 02. 2021, 13:57
Actualizat: 14 02. 2021, 15:42