Simona Halep a scăpat de o adversară grea la Dubai: favorita cinci, umilită cu 6-0 într-un decisiv care a durat doar 22 de minute

La puțin timp după ce a trecut de Lesia Țurenko și a obținut calificarea în sferturile de finală de la Dubai, Simona Halep a mai primit o veste bună: Angelique Kerber (7 WTA) a fost eliminată în optimi, scor 7-5, 4-6, 0-6, de taiwaneza Su-Wei Hsieh (31 WTA).

Nemțoaica era favorită cinci la câștigarea titlului în Emiratele Arabe Unite și fusese repartizată pe partea de jos a tabloului, putând fi, alături de Karolina Pliskova și Petra Kvitova, una dintre adversarele Simonei într-o eventuală finală. Dar „Angie” nu va ajunge acolo pentru că a pierdut un meci pe care l-a avut în mână. Kerber a câștigat cu 7-5 primul set, a recuperat break-ul în al doilea (4-4), dar, apoi, a căzut inexplicabil și a cedat următoarele opt game-uri. În decisiv, Su-Wei Hsieh, o jucătoare agresivă, care lovește cu două mâini de pe ambele părți, i-a mai cedat doar nouă puncte, învingând-o cu 6-0 în doar 22 de minute.

Odată cu eliminarea lui Kerber, pe partea de jos a tabloului e așteptat un duel în semifinale între cehoaicele Kvitova și Pliskova, urmăritoarele Simonei în clasamentul WTA. Kvitova e deja în sferturi, unde va juca cu surprinzătoarea Viktoria Kuzmova, în timp ce Pliskova trebuie să treacă de Alison Riske (SUA) pentru a se califica într-un potențial „sfert” cu Su-Wei Hsieh.

Pe partea superioară a tabloului, Carla Suarez Navarro așteaptă învingătoarea meciului Garbine Muguruza – Elina Svitolina pentru a-și afla adversara din sferturile de finală, iar Simona Halep va juca împotriva învingătoarei duelului Belinda Bencic – Aryna Sabalenka, urmând ca jucătoarele care triumfă să se întâlnească în prima semifinală.

Publicat: 20 02. 2019, 15:47
Actualizat: 20 02. 2019, 15:58