Serena Williams, greu de pensionat! Care a fost secretul neașteptat al victoriei uriașe cu Simona Halep de la Australian Open

Serena Williams (SUA, 11 WTA) a învins-o mai clar decât ne așteptam pe Simona Halep (România, 2 WTA), scor 6-3, 6-3 în sferturile turneului de la Australian Open. Secretul victoriei uriașe este reprezentat de condiția fizică incredibilă a americancei.

Serena Williams, la 39 de ani, a revenit la nivelul fizic din trecut, reușind astfel să facă un meci mare contra Simonei Halep (29 de ani)! Antrenamentele intense din ultima vreme au generat rezultate fantastice în ceea ce privește pregătirea Serenei.

Statistica vorbește de la sine, iar americanca a reușit ceva ce nici nu visa în trecut: să își adjudece mai multe schimburi lungi decât sportiva noastră. Iată cifrele care spun totul despre secretul prin care sportiva din SUA a învins-o pe Halep.

Secretul victoriei uriașe a Serenei Williams în fața Simonei Halep. Amerincanca a dominat la un capitol la care Simona nu avea adversară

Serena Williams a câștigat mai multe puncte decât Simona Halep în raliurile lungi, care au durat mai mult de 9 lovituri: 10 astfel de puncte a luat americanca, 9 a câștigat constănțeanca. Ținând cont că Halep preferă schimburile lungi pentru a-și pune în dificultate adversarele, iar Williams nu excelează de obicei la acest capitol, statistica este grăitoare.

Mai mult, Serena și-a adjudecat 22 de schimburi de mingi în care s-au executat între 5 și 9 lovituri, Halep doar 18, iar raportul punctelor care s-au terminat în mai puțin de 5 lovituri este de 32-28 în favoarea ocupantei locului 11 mondial. Astfel, Simona Halep a fost dominată la toate capitolele de o adversară care este greu de pensionat.

Serena Williams a câștigat după numai o oră și 22 de minute confruntarea cu Simona Halep

Românca nu a mai reușit să își ridice nivelul așa cum o făcea în finala de la Wimbledon 2019, iar Serena a dus scorul întâlnirilor directe la 10-2! Meciul care a durat o oră și 22 de minute a fost controlat în mare parte de Serena Williams!

Deținătoarea a 23 de titluri de Grand Slam a fost o adevărată forță a naturii pe Rod Laver Arena. Simona Halep a avut o tresărire de orgoliu în startul actului secund și a condus cu 3-1, dar Serena și-a adjudecat următoare 5 game-uri, calificându-se în a 40-a semifinală de Grand Slam a carierei.

Publicat: 16 02. 2021, 12:26
Actualizat: 16 02. 2021, 12:33