Scene incredibile la Roland Garros! Kiki Bertens a fost scoasă de pe teren într-un scaun cu rotile, plângând în hohote | VIDEO

O nouă zi tensionată la Roland Garros. Kiki Bertens a fost scoasă de pe teren cu un scaun cu rotile,  la finalul meciului, din cauza unor probleme medicale. Sportiva din Olanda a câștigat partida după trei ori și 11 minute. Sara Errani a fost convinsă că adversara se preface și a înjurat-o.

Kiki Bertens (28 de ani, 8 WTA) și Sara Errani (33 de ani, 150 WTA) au fost protagonistele unui meci palpitant cu multe momente tensionate și cu final dramatic. A fost cel mai lung meci din această zi de la turneul francez. Kiki Bertens a acuzat crampe musculare așa că meciul a avut multe momente în care a fost întrerupt, iar medicii i-au acordat îngrijiri de specialitate.

Jucătoarea din Olanda a câștigat primul set, 7-6 (5), iar sportiva din Italia s-a impus în actul secund. În setul decisiv au fost numai puțin de 11 break-uri, dar și multe momente în care partida a fost întreruptă pentru că olandeza acuza dureri după aproape fiecare minge.

Errani a irosit o minge la 6-5 și până la urmă a pierdut „decisivul” cu 7-9. La final, Errani a refuzat să-și salute adversara, convinsă de faptul că Bertens s-a prefăcut și a exagerat problemele medicale.

În drumul spre vestiare, Errani a putut fi auzită rostind o înjurătură. Kiki Bertens a avut nevoie de ajutor ca să iasă de pe teren. S-a așezat pe un scaun cu rotile și a început să plângă în hohote.

Lacrimi și la meciul Kiki Bertens – Katarina Zavastka

Tot în cu lacrimi a fost și la meciul Kiki Bertens (28 de ani, 8 WTA) – Katarina Zavatska, după ce sportiva din Ucraina a rămas fără rachete. Antrenorul ei a coborât din tribune și i-a dat o rachetă cu racordaj și întâlnirea s-a terminat pe teren,

La finalul partidei, în studioul Eurosport, Mats Wilander a fost întrebat de Barbara Schett dacă i s-a întâmplat vreodată așa ceva. „Nu, sincer n-am pățit niciodată așa ceva, dar probabil nici tu nu ai pățit, Barbara”, a spus fostul jucător suedez, de 7 ori campion de Grand Slam.

Publicat: 30 09. 2020, 18:23