12 aug 2019 6026 afişări Tenis
Rafa Nadal şi-a păstrat trofeul Rogers Cup, după o demonstraţie de forţă în finala de la Montreal: trei game-uri cedate în faţa jucătorului cu cele mai multe victorii pe hard în ultimii doi ani. Premieră pentru cariera ibericului, la 33 de ani Rafael Nadal savurează o premieră a carierei: primul titlu apărat pe hard. Foto: Coupe Rogers via Twitter

Rafael Nadal a câştigat, duminică, al cincilea său trofeu la Rogers Cup, după o finală dominată în faţa rusului Daniil Medvedev (9 ATP), scor 6-3, 6-0. Ibericul a avut nevoie de doar 70 de minute pentru a-şi adăuga o nouă premieră în impresionanta sa carieră: pentru prima dată, ibericul a reuşit victorii la ediţii consecutive ale unui turneu pe hard, şi nu oriunde, ci la un concurs puternic, din seria Masters 1000. "A fost cel mai bun meci al săptămânii pentru mine. Sunt mulţumit că am câştigat un nou trofeu", a declarat proaspătul şi vechiul campion, Rafael Nadal.

Nadal a avut nevoie de nouă minute pentru a câştiga primul game al meciului, pe lansare. Medvedev, jucătorul cu cele mai multe victorii pe hard în 2018 (38), dar şi în acest sezon (25), i-a dat o replică aspră ibericului încă de la primul punct - un încântător raliu de 24 de lovituri, în care a rezistat fără emoţii cu reverul în dialog contra forehandului lui Rafa, până când deţinătorul trofeului a greşit un rever slice, în fileu. Rusul a avut chiar şi minge de break, după un alt schimb maraton, de 32 de lovituri, însă Nadal a schimbat inspirat registrul, atacând mult mai rapid, chiar şi la fileu, pentru a risipi emoţiile.

Rafa Nadal a apăsat acceleraţia în setul secund încă din start, deschizând cu break ceea ce avea să fie o adevărată defilare spre trofeu. După 51 de minute de joc, ibericul domina clar tabela, cu 6-3, 2-0, greşelile înmulţindu-se în contul rusului pentru a-i netezi calea lui Nadal spre un al doilea break consecutiv în manşă. Vizibil afectat de proporţiile scorului la finalul primei ore de joc (0-1 la seturi şi 0-4 în setul doi), Medvedev a trimis câteva semnale de luptă în game-ul al cincilea, însă de această dată schimburile lungi i-au revenit ibericului - spre deosebire de primul game al meciului, iar un nou passing shot pus parcă cu mâna de Rafa i-a refuzat chiar şi game-ul de onoare jucătorului ajuns fără set pierdut în finala Rogers Cup 2019 de la Montreal. Nadal a închis fără emoţii partida pe lansare, trecându-şi astfel în cont al treilea trofeu al sezonului.

"King of Masters": Nadal şi-a îmbunătăţit recordurile în cea mai dură serie de turnee din circuitul ATP

51 de finale în turneele Masters 1000 are acum Nadal, cu una mai mult decât Roger Federer

35 de titluri Masters 1000 a câştigat Nadal în carieră, cu două mai multe decât Novak Djokovic