„Nu aș fi vrut să câștig așa!” Reacția jucătoarei care profită de abandonul Simonei Halep la Wuhan

Simona Halep (6 WTA) încheie prin abandon turneul de la Wuhan, după 46 de minute, în faza optimilor de finală. Elena Rybakina (50 WTA) merge în sferturi, unde se va duela cu Aryna Sabalenka (cap de serie 9) sau Kiki Bertens (cap de serie 6). Reprezentanta de 20 de ani a Kazahstanului se afla la conducere pe tabelă, 5-4 în primul set, după ce revenise de la 2-4, în momentul în care Simona Halep s-a retras.

„Nu aș fi vrut să câştig meciul aşa! Accidentările sunt lucrurile cele mai rele care i se pot întâmpla unui sportiv. Îi doresc Simonei Halep recuperare rapidă. E o victorie impresionantă. Am început anul în jurul locului 200, obiectivul în acest an era Top 100, apoi Top 50 şi merge din ce în ce mai bine„, a spus, la final, adversara Simonei Halep.

Halep s-a accidentat la spate în ghemul al nouălea, la scorul de 4-4. Eleva lui Daniel Dobre a cerut time-out medical, în pauza de la 4-5. Constănțeanca a început ghemul al zecelea, dar nu a putut servi la capacitate maximă şi s-a retras, la 30-30, după ce a primit câteva minute îngrijiri medicale.

Publicat: 25 09. 2019, 11:17
Actualizat: 25 09. 2019, 11:20