Momentul decisiv al primului set. Ce a enervat-o la culme pe Simona Halep și cum a reacționat jucătoarea noastră

Romania's Simona Halep questions a line call while playing against Serena Williams of the US during their women's singles quarter-final match on day nine of the Australian Open tennis tournament in Melbourne on February 16, 2021.,Image: 591301400, License: Rights-managed, Restrictions: -- IMAGE RESTRICTED TO EDITORIAL USE - STRICTLY NO COMMERCIAL USE --, Model Release: no
Vezi galeria foto - 6 poze

Sistemul Hawk-Eye live n-a ajutat-o pe Simona Halep într-un moment important al primului set. în care Serena Williams s-a desprins. Primul set a fost adjudecat de jucătoarea din SUA cu 6-3.

Americanca a rupt soarta primul set după ce a reușit al doilea ei break din primul set, după o fază controversată.

Mingea lovită de Simona Halep a picat lângă linie, dar sistemul Hawk-Eye live a dat-o out! Românca a avut un gest de nemulțumire la adresa arbitrei de scaun, iar scorul s-a făcut 2-4.

Care a fost istoria primului set? Serena Williams a condus cu 2-0, după un break în ghemul secund, dar, rispind câteva puncte uşoare, americanca şi-a cedat serviciul în ghemul următor.

Halep a egalat la 2, scor la care Willims şi-a făcut din nou serviciul şi a revenit la conducere. Într-un ghem disputat, ce de-al şaselea, românca a ratat două ocazii de a face 3-3, iar Williams s-a desprins, la 4-2, după un nou break. Avantajul acestui break a fost suficient pentru ca Serena Williams să câştige primul set, cu 6-3, după 36 minute.

Simona Halep, a patra favorită la titlul de la Australian Open

Casele de pariuri și-au actualizat cotele pentru câștigătoarea competiției de la Melbourne în proba de simplu feminin. Simona Halep nu se află printre primele trei favorite.

Simona Halep a obținut biletul pentru blockbuster-ul cu Serena Williams, meci care se va desfășura de la ora 10.00, deși a avut o misiune infernală! Halep a trecut în optimi de o jucătoare aflată în mare ascensiune, Iga Swiatek, scor 3-6, 6-1, 6-4.

Învingătoarea dintre Halep şi Williams va evolua în semifinale cu japoneza Naomi Osaka, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3. Naomi Osaka este condusă de Simona Halep cu 4-1 în întâlnirile directe, în timp ce cu Serena Williams are un palmares pozitiv, 2-1.

Publicat: 16 02. 2021, 11:24
Actualizat: 16 02. 2021, 11:31