Mats Wilander știe unde s-a făcut diferența: „Simona Halep a așteptat prea mult greșelile Serenei Williams”

Mats Wilander, fostul mare jucător de tenis și expert acum la postul tv Eurosport, crede că diferența a fost clară în favoarea Serenei Williams în duelul cu Simona Halep.

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 2, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-3, 6-3, de Serena Williams, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, în sferturile de finală ale Australian Open.

Williams conduce acum cu 10-2 în întâlnirile cu Halep, ultima victorie aparţinându-i româncei, scor 6-2, 6-2, în finala turneului de la Wimbledon, din 2019. În acelaşi an, cele două jucătoare s-au întâlnit şi la Australian Open, când Williams a câştigat în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-4, în optimile de finală.

„Serena Williams e de neînvins în acel moment! Simona Halep n-a avut acel serviciu care a fost important în multe meciuri. Românca a intenționat să beneficieze de erorile Serenei Williams, care n-au mai venit. Pentru că și-a dominat adversara la multe capitole.

A fost genul de partidă care-i place Serenei Williams, mai ales setul 2. O partidă revanșă după Wimbledon. A servit excelent și stă foarte bine psihic”, a declarat, imediat după meci, Mats Wilander.

Serena Williams – Naomi Osaka, prima semifinală feminină la Australian Open

Jucătoarea japoneză de tenis Naomi Osaka, numărul trei mondial, s-a calificat în semifinalele turneului Australian Open, după ce a învins-o pe taiwaneza Su-Wei Hsieh (71 WTA) cu 6-2, 6-2, marţi, la Melbourne.

Campioană la Melbourne în 2019, Osaka a obţinut o victorie facilă, în doar 66 de minute, urmând să joace în penultimul act cu învingătoarea dintre românca Simona Halep (2 WTA) şi americanca Serena Williams (11 WTA).

Până acum, la turneele de Mare Şlem, Osaka (23 ani) a cucerit trofeul de fiecare dată când a atins sferturile de finală (US Open 2018 şi 2020, Australian Open 2019).

Publicat: 16 02. 2021, 12:05
Actualizat: 16 02. 2021, 12:09