Marius Copil a câștigat turneul challenger de la Quimper și a urcat 32 de locuri în clasamentul ATP!** VEZI top 10

Tenismanul Marius Copil, care a câștigat, duminică, turneul challenger de la Quimper, a urcat 32 de locuri în clasamentul ATP și se află pe poziția 141, cu 392 de puncte, informează site-ul atpworldtour.com.

Marius Copil a câștigat, duminică, turneul challenger de la Quimper (Franța), dotat cu premii în valoare totală de 42.500 de euro, după ce l-a învins în finală, cu scorul de 7-6 (9), 6-4, pe al optulea favorit al turneului, francezul Marc Gicquel.

Cel mai bine clasat jucător român continuă să fie Victor Hănescu, care a urcat șase poziții și ocupă locul 59, cu 778 de puncte. Adrian Ungur se menține pe locul 101, cu 528 de puncte.

Horia Tecău a coborât trei locuri, până pe 11, cu 5.160 de puncte, în clasamentul ATP de dublu, fiind urmat, dintre români, de Florin Mergea, pe locul 79, cu 1.013 puncte.

Primele 10 poziții în clasamentul ATP de simplu sunt ocupate de următorii tenismeni: