„Lasă-mi să-mi folosesc timpul!”. Moment bizar petrecut în meciul Soranei Cîrstea. Ce s-a întâmpat: arbitra a intervenit imediat

Antrenorul Soranei, belgianul Carl Maes, a fost certat în timpul partidei dintre Sorana Cîrstea și Caroline Garcia, dintr-un motiv bizar. Sorana Cîrstea (93 WTA) a fost eliminată de Caroline Garcia (22 WTA), scor 4-6, 6-3, 1-6 în turul doi la Madrid.

Arbitra Marija ĂŒiÍak l-a apostrofat pe Maes, din cauza faptului că acesta nu a respectat traseul de intrare pe teren, preferând să sară peste panourile publicitare. Belgianul a fost întrerupt după câteva cuvinte și a replicat prompt: „Lasă-mă să-mi folosesc timpul”, apoi, înainte de reluare, Sorana Cîrstea a fost avertizată și ea pentru același lucru.

Se pare că sfaturile lui Maes au ajutat-o pe Sorana Cîrstea, care a reușit să câștige setul secund și astfel să egaleze. În schimb, Sorana a picat de tot în decisiv și a cedat ultimul set cu 6-1.

Maes a lucrat cu Kim Clijsters încă de când aceasta avea 12 ani, iar mai apoi a devenit antrenorul ei oficial, între 1996 și 2002, respectiv în 2011 și 2012. Timp de doi ani și jumătate, până în 2009, Maes a fost șeful diviziei de tenis feminin al LTA (forul național din Marea Britanie).

Publicat: 07 05. 2019, 21:45
Actualizat: 07 05. 2019, 21:46