Încă o dovadă că a trișat în finala cu Halep? Ce s-a întâmplat cu Elise Mertens în partida de la Dubai în care a cerut din nou îngrijiri medicale

Învingătoare în fața Simonei Halep în finala de la Doha, după un time-out medical controversat în start de set doi, la set și 2-0 pentru româncă, Elise Mertens a apelat din nou la ajutorul fizioterapeutului, luni, pentru a încerca să își salveze pielea în primul tur, la Dubai. De această dată însă, Mertens a dat semne vizibile de uzură fizică în final de meci, fiind din ce în ce mai greoaie în deplasare în partea finală a setului decisiv, iar în cele din urmă a sucombat în fața unei jucătoare din afara primei sute mondiale. Lin Zhu e eliminat-o în primul tur la turneul Premier 5 din Dubai pe campioana de la Doha, scor 5-7, 6-4, 7-5, după două ore și 55 de minute de duel aprig.

Finala de la Doha s-a încheiat în puțin peste două ore de joc, Elise Mertens scandalizând mulți fani ai tenisului cu o pauză medicală care nu a părut justificată de vreo limitare fizică vizibilă. Belgianca a zburdat pe teren după ce e primit îngrijiri medicale la vestiare pentru o durere la spate, în partida cu Simona Halep. La Dubai însă, sportiva din Belgia nu a mai supraviețuit duelului maraton din primul tur în fața numărului 107 mondial, Lin Zhu.

Mertens a revenit de la 0-3 în primul set, reușind trei break-uri consecutive în final de manșă pentru a se impune cu 7-5. Intrată cu break în setul secund, Mertens a pierdut cinci game-uri la rând, însă a fost aproape de revenire, reușind să recupereze ambele break-uri și având pe lansare două mingi de 5-5. Zhu a valorificat însă a patra minge de set a game-ului, împingând partida în decisiv. Meciul a avansat greoi, testând fizicul ambelor jucătoare. Patru break-uri împărțite în primele șase game-uri ale decisivului au menținut echilibrul, iar la 3-4, înainte de game-ul pe serviciu, Mertens a solicitat din nou time-out medical, la fel cum făcuse și sâmbătă, în finala de la Doha.

Mertens a primit apoi îngrijiri medicale la fiecare schimb de terenuri până la finalul partidei, fiind întinsă pe spate de fizioterapeut pentru a primi masaje.

Publicat: 18 02. 2019, 18:09
Actualizat: 19 02. 2019, 12:03