Iga Swiatek, uluită după finala câștigată la Roland Garros. „Nu îmi dau seama ce se întâmplă, sunt foarte fericită”. Mesaj emoționant pentru tatăl ei

Poland's Iga Swiatek celebrates with the Suzanne Lenglen trophy during the podium ceremony after winning the women's singles final tennis match against Sofia Kenin of the US, at the Philippe Chatrier court, on Day 14 of The Roland Garros 2020 French Open tennis tournament in Paris on October 10, 2020.,Image: 562369517, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Iga Swiatek a intrat în istoria tenisului polonez. Este prima jucătoare de la ea din țară care câștigă un turneu de Grand Slam. Sportiva care învins-o pe Simona Halep în „optimi”, a trecut în 84 de minute de Sofia Kenin, în ultimul meci de la Roland Garros. La final a fost foarte emoționată și i-a mulțumit tatălui său.

Iga Swiatek a reușit un parcurs fabulos la Roland Garros. A câștigat turneul fără să fi pierdut măcar un set, iar în drumul său spre trofeul atât de mult râvnit a învins-o și pe principala favorită a turneului. Simona Halep a plecat acasă după partida din „optimi”, eliminată de jucătoarea poloneză de doar 19 ani.

Și în meciul din finală, Swiatek și-a continuat recitatul, iar tabela de la partida cu Sofia Kenin a arătat 6-4, 6-1. Duelul s-a terminat în 84 de minute.

„E greu de spus dacă se poate mai bine de atât. Nu îmi dau seama ce se întâmplă, sunt foarte fericită. E incredibil ce am reușit. Acum doi ani, câștigam la Wimbledon, la junioare, acum sunt campioană la Roland Garros. Totul s-a întâmplat atât de repede.

Sofia a avut multe meciuri dure pe parcursul turneului, sper că e bine. Cred că ar fi jucat mai bine fără accidentare. Eu am reușit să fiu constantă, am încercat să fiu la fel de agresivă precum în tururile anterioare. Cred că am făcut un meci bun, dar nu știu să spun acum ce a făcut diferența”, a declarat la final jucătoarea din Polonia.

Iga Swiatek, emoționată la discursul de final

Cifrele lui Swiatek la Ronald Garros sunt năucitoare. Nu a cedat în niciun set mai mult de patru game-uri, iar în cele șapte meciuri de la turneul francez a reușit 38 de break-uri. Jucătoarea a fost foarte emoționată după ce s-a terminat partida. I-a mulțumit tatălui său pentru sprijin și încredere.

„Nu eram favorită, dar s-a mai întâmplat în ultimii ani ca fete care nu erau favorite să câștige un turneu de Grand Slam. Am avut mereu încredere în mine, cred că acest lucru a contat cel mai mult.

Tatăl meu m-a învățat să fiu profesionistă în afara terenului și să am încredere în mine (n.r. face o pauză). Îmi cer scuze, e greu să îmi adun gândurile în acest moment. El mi-a oferit totul”, a mai spus Swiatek.

Sportiva a plecat acasă cu un cec de 1,6 milioane de euro. Adversara din finală a primit 800.000 de euro.

Publicat: 10 10. 2020, 18:32
Actualizat: 10 10. 2020, 18:43