Halep și-a aflat adversara din optimile turneului de la Cincinnati: a reușit să lege victorii doar de patru ori în 2019 și a pierdut ultimele cinci meciuri directe în fața Simonei

Simona Halep o va înfrunta, joi, în optimile turneului Premier 5 de la Cincinnati pe Madison Keys (18 WTA), americanca impunându-se, miercuri, în fața Dariei Kasatkina (Rusia, 41 WTA), scor 6-4, 6-1, după o oră și 13 minute de joc. Românca trecuse și ea, în primul meci al zilei de pe Central, de o rusoaică, Ekaterina Alexandrova (43 WTA), scor 3-6, 7-5, 6-4.

Keys, finalistă în 2017 la US Open, a obținut a cincea victorie din tot atâtea partide disputate împotriva Kasatkinei, confirmând revilimentul anunțat de succesul din primul tur, 6-7(4), 7-6(5), 6-4 în fața ibericei Garbine Muguruza. Madison ajunsese la startul turneului de la Cincinnati cu trei înfrângeri consecutive, ultimul său succes înregistrându-se în primul tur la Wimbledon 2019.

Sezonul lui Madison Keys a fost oscilant: Cincinnati este doar al patrulea turneu la care americanca obține victorii consecutive, după Australian Open (optimi), Charleston (trofeu) și Roland Garros (sferturi).

Simona Halep și Madison Keys se vor înfrunta pentru a șasea oară în circuit, scorul fiindu-i net favorabil româncei, 5-1. Halep are cinci victorii consecutive în fața adversarei sale, cu trei ani mai tânără, ultimele trei repurtate în minimum de seturi. Un al șaptelea meci direct dintre cele două ar fi trebuit să aibă loc anul trecut, la Roma, în optimi, însă americanca a abandonat. Singurul succes al lui Madison Keys în fața Simonei Halep a venit în 2014, la Sydney.

Publicat: 15 08. 2019, 00:49
Actualizat: 15 08. 2019, 17:46