„Ca un uragan!”. Reacții fabuloase ale francezilor după victoria reușită de Simona Halep în fața Amandei Anisimova: „Merită un like”

Simona Halep a învins-o categoric pe Amanda Anisimova, în turul 3 la Roland Garros, scor 6-0, 6-1, iar jucătoarea noastră a primit aprecieri pe măsura performanței reușite.

Halep a fost net superioară în meciul desfășurat vineri pe arena Philippe Chatrier și i-a lăsat un singur game Anisimovei, iar jurnaliștii francezi au avut numai cuvinte mari pentru favorita principală a turneului de la Roland Garros.

Simona Halep – Amanda Anisimova 6-0, 6-1, francezii au fost dați pe spate de jocul româncei

Simona Halep a obținut calificarea în numai 54 de minute, fiind felicitată într-un mod inedit pe contul oficial de Twitter al competiției pariziene. „Ca un uragan! Simona Halep câștigă meciul revanșă și trece rapid de Amanda Anisimova în doar 54 de minute, 6-0, 6-1”. Sunt laude meritate pentru sportiva în vârstă de 29 de ani, care i-a obișnuit pe francezi cu meciuri strălucitoare. Simona este campioana ediției din 2018, iar anul trecut a cedat în sferturile de finală, chiar în fața Amandei, cu scorul de 6-2, 6-4.

Într-o altă postare a jurnaliștilor de la Roland Garros, aceștia au publicat o poză sugestivă în care Simona Halep salută spectatorii cu degetul mare ridicat. Iar descrierea fotografiei este una nostimă: „Simona Halep merită un like pentru victoria contra Amandei Anisimova! Ea și-a luat revanșa pentru înfrângerea de anul trecut”. După ce a învins-o pe Anisimova, eleva lui Darren Cahill realizează o serie de-a dreptul impresionantă, de 17 victorii consecutive, un record personal pentru ea.

Simona Halep a ajuns la șase prezențe în optimile de finală de la Roland Garros, iar pentru un loc în sferturi se va duela cu Iga Swiatek din Polonia, a 54-a jucătoare din clasamentul WTA. Swiatek a trecut și ea lejer de turul 3, după 6-3, 6-2 cu Eugenie Bouchard. Coincidența face că Halep și Swiatek s-au mai întâlnit tot în optimile Grand Slam-ului parizian, anul trecut, iar Simona a câștigat fără emoții cu 6-1, 6-0.

Publicat: 02 10. 2020, 17:56