Faza zilei la Miami Open! Cum au reacționat Maria și Nicu Andreescu, după ce Bianca a reușit o lovitură din altă lume în fața Garbinei Muguruza | VIDEO

Bianca Andreescu a revenit la forma care a consacrat-o și a eliminat-o pe Garbine Muguruza în optimi la Miami Open, cu scorul de 3-6, 6-3, 6-2! Canadianca de origine română a reușit o lovitură prin care i-a ridicat în picioare pe părinții ei.

Andreescu (9 WTA) a făcut un meci uriaș contra Garbinei Muguruza (Spania, 13 WTA), iar părinții români ai Biancăi i-au făcut galerie acesteia din tribune.

Cea mai spectaculoasă fază a avut loc în setul decisiv, când Maria și Nicu Andreescu au jubilat după o execuție din altă lume a fiicei lor.

Bianca Andreescu și-a ridicat în picioare părinții, după ce a reușit lovitura anului la turneul de la Miami

Bianca Andreescu părea că nu mai are nicio șansă să returneze o minge trimisă în forță de Garbine Muguruza, dar sportiva care a început tenisul la Pitești a reușit imposibilul! Bianca a pasat-o pe Garbine cu o lovitură din squash, un alt sport care se joacă cu racheta. Nici Biancăi nu i-a venit să creadă că a câștigat punctul, privind uluită spre părinții săi.

Bianca a reușit cea mai importantă victorie de la revenirea în circuit, după o absență cauzată de accidentarea la genunchi! Andreescu, care și-a asigurat un premiu în valoare de 61.000 de dolari, va întâlni în sferturile turneului de la Miami o altă reprezentantă a Spaniei, pe Sara Sorribes Tormo (58 WTA).

Horia Tecău a avut și el o execuție senzațională în optimile probei de dublu

Turneul de la Miami a fost cu ghinion pentru jucătoarele din România, care au părăsit prematur tabloul de simplu! În concursul masculin, în schimb, Horia Tecău ține steagul sus! Constănțeanul a reușit și el o execuție fantastică, un as de toată frumusețea, la minge de meci, contra columbienilor Juan Sebastian Cabal și Robert Farah.

Horia Tecău și Marcelo Arevalo au obținut o super victorie în optimile probei de dublu de la Miami, în fața favoriților principali, scor 7-6(7), 7-6(4)! Mingea de meci convertită de Horia a fost la fel de spectaculoasă precum calificarea în sferturile turneului de categorie Masters!

Publicat: 30 03. 2021, 20:40
Actualizat: 30 03. 2021, 20:53