Culmea protestelor la Madrid! Maria Sakkari s-a plâns că antrenorul îi spune Irinei Begu unde să servească! Răspunsul fabulos al arbitrei: „Ar trebui să îți convină!”

Un moment bizar a avut loc la meciul jucat de Irina Begu (România, 35 WTA) împotriva Mariei Sakkari (Grecia, 9 WTA), în sferturile de finală ale turneului de la Madrid.

Irina Begu a câștigat dramatic primul set în fața Mariei Sakkari, enervând-o pe sportiva din Grecia cu lovituri extrem de incomode, dar și prin faptul că a comunicat în permanență cu antrenorul Victor Crivoi.

Irina Begu s-a impus cu 7-6(3) în primul set al duelului de marți seară cu Maria Sakkari, iar grecoaica a răbufnit în startul actului secund. Aceasta s-a plâns arbitrei de scaun Marta Mrozinska (Polonia) că antrenorul îi spune Irinei Begu unde să servească la fiecare punct:

„Îi spune mereu unde și cum să servească: stânga, drepta, lung, scurt!”, i-a spus Maria Sakkari, nervoasă, arbitrei de scaun, în timpul meciului cu Irina Begu de la Madrid.

Indicațiile verbale sunt permise acum la turneele de tenis, iar arbitra de scaun i-a dat o replică savuroasă Mariei Sakkari! Mrozinska i-a transmis grecoaicei că nu ar trebui să se plângă, deoarece este în avantajul ei să știe unde servește Irina Begu: „Dacă poți auzi unde servește, asta te ajută pe tine. Ar trebui să îți convină”. Replica arbitrei a amuzat-o până și pe Sakkari, care a început să râdă.

Arbitra meciului Irina Begu – Maria Sakkari a oficiat mai multe meciuri cu scandal

Marta Mrozinska a fost protagonista mai multor momente tensionate în circuitul WTA! Poloneza a fost suspendată atunci când a „furat-o” pe Karolina Pliskova, în timpul partidei cu aceeași Maria Sakkari de la Roma 2018, scor 6-3, 3-6, 5-7. Pliskova s-a certat puternic cu arbitra de scaun după o minge în teren văzută afară, în urma căreia a pierdut un punct.

Mingea a căzut clar în teren, Marta a refuzat să verifice urma, iar jucătoarea din Cehia a făcut o criză de nervi pe teren și a distrus scaunul arbitrei cu racheta! Aceasta s-a aflat în scaun și la meciul Mihaela Buzărnescu – Elina Svitolina de la Montreal 2018, în timpul căruia românca s-a accidentat grav.

Mrozinska a refuzat să oprească meciul deși liniile terenului erau ude, iar Buzărnescu o consideră vinovată pe poloneză pentru acea accidentare: „Nu voi uita niciodată cum, dupa ce m-am accidentat, în timp ce agonizam pe jos, îmi ținea o umbrelă deasupra capului. Îmi venea să o strâng de gât! Eu nu de umbrelă aveam nevoie, ci de oprirea meciului, atunci când i-am atras atenția că terenul e alunecos! Probabil, a crezut că vreau să o scot pe Svitolina din ritm…”, a spus Buzărnescu pentru Adevarul.

Publicat: 02 05. 2023, 23:05
Actualizat: 02 05. 2023, 23:20