Cine este Anett Kontaveit, adversara Simonei Halep din sferturile de finală de la Australian Open

Anett Kontaveit of Estonia in action during her fourth round match at the 2020 Australian Open Grand Slam tennis tournament Australian Open Tennis, Day Eight, Melbourne Park, Australia - 27 Jan 2020, Image: 494995745, License: Rights-managed, Restrictions: Editorial Use Only, Model Release: no, Credit line: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Simona Halep – Anett Kontaveit este partida care se joacă pentru un loc în semifinale la Australian Open 2020. Adversara Simonei este favorită 28 a competiției și este pentru prima dată în carieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam.

Anett Kontaveit nu a luat set cu Simona Halep în cele două confruntări directe până acum

Până la această ediție a Australian Open, Kontaveit reușise în trei ocazii să ajungă în optimile de finală ale unor turnee majore: Melbourne 2018, Roland Garros 2018 și US Open 2015. Partida dintre Simona Halep și Anett Kontaveit a fost programată în deschiderea zilei 10 a turneului, pe Rod Laver Arena, la noapte, de la ora 02:00 a României.

Simona Halep a învins-o pe Anett Kontaveit în ambele confruntări directe pe care cele două le-au avut până acum. Trebuie, totuși, precizat că ambele dueluri au avut loc în 2017. Simona a învins-o prima dată chiar pe hard, la Miami, cu un categoric 6-3, 6-0.

A doua confruntare directă a avut loc pe zgura de la Roma, iar Kontaveit s-a descurcat ceva mai bine. A luat șase game-uri, fără însă să ia și set. A fost 6-2, 6-4.Antrenorul jucătoarei din Estonia este Nigel Sears, socrul lui Andy Murray.

Anett Kontaveit s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open 2020 după o victorie muncită cu Iga Swiatek, scor 6-7 (4), 7-5, 7-5. În schimb, estona a avut foarte puține emoții în tururile unu și trei. A cedat doar două game-uri în runda inaugurală, cu Astra Sharma, iar victoria cu Belinda Bencic, favorită 6, din turul 3 a fost absolut impresionantă, cu doar un game cedat. Și turul doi a adus ceva emoții pentru Kontaveit, care a avut nevoie de set decisiv pentru a trece de Sara Sorribes Tormo.

Anett Kontaveit, 24 de ani, a câștigat un singur titlu în carieră în proba de simplu, obținut în 2017, pe iarbă, la s-Hertogenbogs. Cel mai bun rezultat obținut în 2019, nu a mai jucat niciun meci după US Open, din cuaza unor probleme medicale

Publicat: 28 01. 2020, 10:50
Actualizat: 28 01. 2020, 10:52