Câți bani a câștigat Simona Halep deși a pierdut în sferturi la Australian Open! Înfrângerea cu Serena Williams i-a lăsat conturile pline cu o sumă uriașă

Simona Halep acorda autografe in finalul meciului cu tenismena Lara Arruabarrena, din cadrul turneului BRD Bucharest Open, vineri, 11 iulie 2014. Principala favorita a BRD Bucharest Open, Simona Halep, a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-1, pe jucatoarea spaniola Lara Arruabarrena, locul 120 WTA, si s-a calificat în semifinalele turneului, faza în care o va întâlni pe Monica Niculescu. OCTAV GANEA / MEDIAFAX FOTO

Simona Halep (România, 29 de ani) se consolează cu un premiu uriaș după înfrângerea usturătoare cu Serena Williams, scor 3-6, 3-6 în sferturile turneului de la Australian Open.

Simona Halep este mai bogată cu 404.250 de dolari, în ciuda înfrângerii cu Serena Williams de la Australian Open! Eleva lui Darren Cahill a ajuns la aproape 37,5 milioane de dolari câștigate din tenis în întreaga carieră.

Serena Williams a dat o lovitură și mai mare după ce a eliminat-o pe româncă, asigurându-și 654.500 de dolari pentru calificarea în a 40-a semifinală de Grand Slam a carierei. Americanca țintește al 24-lea titlu de Grand Slam în această săptămână.

Câți bani a câștigat Simona Halep deși a pierdut în sferturi la Australian Open. Și-a asigurat un cec uriaș în ciuda înfrângerii cu Serena Williams

Simona Halep a pierdut dezamăgitor, marți, în sferturi la Australian Open, fiind surprinsă de forța incredibilă a adversarei! În ciuda înfrângerii, Halep a pus mâna pe un premiu uriaș, în valoare de 404.250 de dolari. Simona a ratat, totuși, șansa de a rămâne în cursa pentru jackpot-ul de peste 2 milioane de dolari destinat campioanei.

Simona Halep nu a câștigat până în prezent niciun titlu la turneul de la Antipozi”! Premiul ei din 2021 este mai mic decât la ediția precedentă, pe care a încheiat-o în careul de ași – a cedat cu 7-6(8), 7-5 semifinala cu Garbine Muguruza. Pentru performața de anul trecut, Simona obținea un cec de 715.280 de dolari.

Secretul victoriei reușite de Serena Williams în fața Simonei Halep la Australian Open

Serena Williams, la 39 de ani, a revenit la nivelul fizic din trecut, reușind astfel să facă un meci mare contra Simonei Halep (29 de ani)! Antrenamentele intense din ultima vreme au generat rezultate fantastice în ceea ce privește pregătirea Serenei.

Americanca a reușit ceva ce nici nu visa în trecut: să își adjudece mai multe schimburi lungi decât sportiva noastră. Sportiva din SUA a avut nevoie de numai o oră și 22 de minute pentru a o răpune pe Halep.

Publicat: 16 02. 2021, 12:55
Actualizat: 16 02. 2021, 13:05