Adina Diaconu şi Cristi Pletea s-au calificat în sferturi, la dublu mixt, la Campionatul Mondial de juniori la tenis de masă

5 dec 2016 839 afişări Tenis de masa
Adina Diaconu şi Cristi Pletea s-au calificat în sferturi, la dublu mixt, la Campionatul Mondial de juniori la tenis de masă

Cristian Pletea şi Adina Diaconu s-au calificat, duminică, în optimile de finală ale probei de dublu mixt, la Campionatele Mondiale de tenis de masă pentru juniori de la Cape Town (Africa de Sud), informează Agerpres.

Pentru un loc în sferturi, Pletea şi Diaconu vor înfrunta sârbii Darko Jorgic/Izabela Lupulesku. La simplu, România va intra pe tabloul principal cu patru fete şi trei băieţi.

Rezultate:
DUBLU MIXT
tur preliminar
Dragoş Florin Oprea/Tania Plăian — Dean Shu (Noua Zeelandă)/Hiba Feredj (Algeria) 3-1 (9-11, 11-5, 11-9, 11-4)

turul I
Tomokazu Harimoto/Miu Hirano (Japonia) — Dragoş Florin Oprea/Tania Plăian 3-2 (12-10, 11-5, 8-11, 9-11, 11-7)
Rareş Şipoş/Andreea Dragoman — Manav Vikash Thakkar/Archana Girish Kamath (India) neprezentare a indienilor
Feng Yi-Hsin/Chen Ying-Chen (Taiwan) — Alexandru Manole/Andreea Clapă 3-0 (11-5, 11-7, 11-9)
Cristian Pletea/Adina Diaconu — Carlos Ishida/Livia Lima (Brazilia) 3-0 (11-7, 11-9, 11-9)

turul II
Alexandre Cassin/Audrey Zarif (Franţa) — Rareş Şipoş/Andreea Dragoman 3-2 (11-8, 10-12, 11-4, 7-11, 11-1)
Cristian Pletea/Adina Diaconu — Tai Ming-Wei/Tsai Yu-Chin (Taiwan) 3-0 (11-8, 11-9, 11-8)

optimi de finală (luni)
Cristian Pletea/Adina Diaconu — Darko Jorgic/Izabela Lupulesku (Serbia)

SIMPLU FEMININ
Grupa 18 — Andreea Clapă, locul 2
Andreea Clapă — Mthabiseng Mtshoelibe (Africa de Sud) 4-0 (11-2, 11-3, 11-5, 11-4)
Amy Wang (SUA) — Andreea Clapă 4-0 (12-10, 12-10, 11-7, 11-8)
Andreea Clapă — Antonia Zhang (Australia) 4-0 (11-8, 11-7, 11-6, 11-5)

Grupa 21 — Tania Plăian, locul 2
Sun Yizhen (China) — Tania Plăian 4-1 (11-6, 11-6, 8-11, 11-4, 15-13)
Tania Plăian — Liu Qi (Hong Kong) 4-3 (11-8, 9-11, 11-7, 9-11, 11-8, 9-11, 11-9)
Tania Plăian — Ruta Ioane (Fiji) 4-0 (11-5, 11-1, 11-4, 11-2)

turul I (luni)
Andreea Dragoman — Tijana Jokic (Serbia)
Tania Plăian — Heo Miryeo (Coreea de Sud)
Andreea Clapă — Bruna Takahashi (Brazilia)
Adina Diaconu — Marketa Sevicikova (Cehia)

SIMPLU MASCULIN
Grupa 7 — Dragoş Florin Oprea, locul 3
Yang Shuo (China) — Dragoş Florin Oprea 4-0 (11-7, 11-4, 11-6, 11-5)
Victor Liu (SUA) — Dragoş Florin Oprea 4-0 (11-5, 12-10, 11-6, 11-8)

Grupa 9 — Rareş Şipoş, locul 1
Rareş Şipoş — Alexander Bu (Canada) 4-0 (11-5, 11-3, 11-7, 11-8)
Rareş Şipoş — Matteo Mutti (Italia) 4-0 (11-5, 11-4, 11-8, 11-8)

Grupa 20 — Alexandru Manole, locul 1
Alexandru Manole — Ezile Ndwabasini (Africa de Sud) 4-0 (11-5, 11-7, 11-3, 11-3)
Alexandru Manole — Abdullah Yigenler (Turcia) 4-2 (11-8, 11-13, 11-6, 11-5, 14-16, 11-5)
Alexandru Manole — Rilwan Akanbi (Nigeria) 4-0 (11-5, 11-6, 11-4, 11-6)

turul I (luni)
Alexandru Manole — Kim Song Il (Coreea de Nord)
Cristian Pletea — Francisco Sanchi (Argentina)
Rareş Şipoş — Daniele Pinto (Italia)

Versiune selectată: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.