Mălina Călugăreanu e campioană națională la floretă junioare

În paralel cu întrecerea de la Iași, la Satu Mare, la Sala de Scrimă „Alexandru Csipler” are loc, de azi și până duminică, Campionatul Național de floretă pentru juniori, masculin și feminin, la individual și pe echipe.

Prima zi a fost dedicată întrecerii de floretă fete individual. Concursul, la startul căruia s-au aflat 27 de floretiste, a fost dominat de sportivele de la Steaua București. Clubul din Ghencea a avut patru floretiste în primele opt, iar finala s-a disputant de asemenea între sportive de la Steaua. Mălina Călugăreanu a învins-o în finala mare pe Maria Boldor cu 15-11. Pe locul trei s-au clasat Reka Balogh și Izabela Stan, ambele de la Universitatea Timișoara.