Zeii printre muritori! Noua Zeelandă a obținut un nou titlu de campioană fără să piardă vreo partidă

Selecționata All-Blacks a câștigat cel de-al doilea titlu consecutiv în Turneul celor Patru Națiuni, după ce în ultima etapă a trecut de rivala directă, Africa de Sud, scor 27-38. În cealaltă partidă a zilei Australia și-a mai spălat imaginea împotriva Argentinei, scor 17-54.

Campioni până la sfârșit

Sezon perfect pentru reprezentativa Noii Zeelande în Turneul celor Patru Națiuni, echipa All-Blacks a terminat turneul cu șase victorii din tot atâtea partide, ultima fiind obținută, sâmbătă, împotriva Africii de Sud, scor 27-38. Echipa antrenată de Steve Hansen a început mai greu partida, s-a văzut condusă după eseurile lui Bryan Habana, dublă, însă până la pauză aceasta a reușit să se pună pe picioare și să vină la conducere, grație încercărilor lui Ben Smith și Liam Messam, dublă, scor 15-21.

Repriza secundă nu a făcut altceva decât să consolideze succes insularilor, campionii en-titre reușind două eseuri prin Beau Barrett și Kieran Read și o lovitură de pedeapsă prin același Beau Barrett. De cealalată parte, Africa de Sud a marcat și ea două încercări, Jean de Villiers și Willie Le Roux trecându-și ei numele pe lista marcatorilor, scor 27-38. În urma acestui rezultat Noua Zeelanda a obținut un nou titlu în Turneul celor Patru Națiuni și a devenit cea mai de succes formație în noul format, 12 victorii din 12 partide dispute în două sezoane.

Locul trei se obține în deplasare

Partida care a încheiat cel de-al doilea sezon al Turneului celor Patru Națiuni, a avut loc, duminică, la Rosario pe stadionul Gigante de Arroyito, acolo unde echipa Argentinei a întâmpinat reprezentativa Australiei.

Meciul a început destul de bine pentru selecționata „cangurilor” aceștia marcând primul eseu la doar trei minute scurse din cronometru, marcatorul rapidei încercări fiind fundașul Israel Folau. Până la pauză Australia a mai marcat alte două încercări, același Israel Folau și Ashley Cooper mărind avantajul „galbenilor”. De cealaltă parte, Argentina a reușit doar un singur eseu în primele 40 minute de joc, marcatorul fiind centrul Marcelo Bosch, scor 10-25.

Repriza secundă a fost trasă la indigo cu precedenta, Australia reușind o nouă încercare în debutul jocului, marcatorul fiind nimeni altul decât Israel Folau, acesta reușind și hat-trick-ul în această partidă. Replica „pumelor” a venit șapte minute mai târziu, Martin Landajo reducând din diferență după o încercare, scor 17-32. Până la finalul partidei singura echipă care a mai contat a fost Australia, aceasta reușind alte trei încercări prin Joseph Tomane, Benn Robinson și Bernard Foley, scor 17-54. În urma acestui succes reprezentativa „cangurilor” a obținut o victorie cu punct bonus ofensiv și s-a clasat pe poziția a treia la finalul unui sezon tumultos.