România, fără victorie la Cupa Mondială!** Anglia ne provoacă insomnii: Singurul obiectiv al lui Gontineac

Cele mai frumoase vise de preamărire s-au îndepărtat de români, după ce „stejarii” s-au înclinat, în al doilea meci din grupa B de la Cupa Mondială (Noua Zeelandă), în fața Argentinei, scor 8-43 (8-26), înregistrând astfel al șaptelea eșec din tot atâtea întâlniri cu medaliata cu bronz din 2007. Anglia, viitoarea noastră adversară, e deja în sferturi, în timp ce sud-americanii și Scoția se luptă pentru locul secund.

Egală la capitolul forță, România a capotat în principal din cauza erorilor defensive și a celor 23 de placaje ratate. Imobili, mai mereu prinși pe picior greșit și incapabili să blocheze șarjele în viteză supersonică ale „pumelor”, elevii lui Romeo Gontineac n-au mai repetat evoluția aproape perfectă cu Scoția. Se pot mândri însă cu un eseu superb izbutit de Cazan, după o iuțire a circulației balonului și cu cele 25 de minute de joc echilibrat din repriza a doua, când argentinienii au pedalat în gol (niciun punct înscris).

Marius Tincu trage cocluziile: „Am încercat să ne apărăm ermetic, să jucăm cum am făcut-o cu Scoția, dar a fost mai greu. E dificil să evoluezi într-un asemenea ritm numai cu echipe mari”. Și avalanșa nu s-a terminat, pentru că sâmbătă, România se ciocnește cu Anglia, cea care în celălalt meci al grupei a trecut de Georgia cu un forcing în actul secund, scor 41-10 (17-10), după ce în prima repriză gruzinii evoluaseră la înălțime. „Sper că vom evolua cu Anglia cum am făcut-o în fața Scoției”, a conchis antrenorul Romeo Gontineac. Ce ne-a mai rămas? Să pierdem onorabil cu trupa vedetei Jonny Wilkinsson și să învingem Georgia, la doar patru zile distanță față de Anglia.