Regii Europei!** Țara Galilor a obținut un nou trofeu al Turneului celor Șase Națiuni, după ce a învins Anglia

Echipa Țării Galilor s-a impus în ultima etapă a Turneului celor Șase Națiuni chiar în fața liderului Anglia, scor 30-3.

An nou, aceiași învingători

Reprezentativa Țării Galilor și-a apărat trofeul câștigat anul trecut chiar în fața liderilor, Anglia. Echipa antrenată de interimarul Rob Howley a reușit să răstoarne situația din clasamentul Turneului celor Șase Națiuni și a câștigat o nouă ediție a competiției. Marea finală a turneului s-a disputat, sâmbătă, pe stadionul Millennium din Cardiff, în fața a 70.000 de suporteri înflăcărați.

Dorința „dragonilor” s-a văzut încă din primul minut al partidei, iar până la pauză aceștia au reușit să transforme trei lovituri de pedeapsă, intrând la cabine cu o diferență de șase puncte, scor 9-3. Dacă în prima repriză jocul a fost unul mai mult de tatonare în cea de-a două parte a meciului a ieșit la rampă aripa celor de la Cardiff Blues Alex Cuthbert. Jucător în vârstă de 22 ani a reușit să marcheze singurele eseuri ale partidei(57, 66). Scorul final al partidei a fost stabilit de uvertura Dan Biggar, componentul celor de la Ospreys transformând o lovitură de pedeapsă exact cu nouă minute înainte de ultimul fluier al arbitrului.

Italia surprinde

În primul duel al etapei selecționata Italiei a produs una dintre surprizele competiției impunându-se în fața Irlandei, scor 22-15. Singurul eseul al partidei a fost marcat de italianul Giovanbattista Venditti. Fostul jucător de la Parma a reușit să marcheze eseul victorie în minutul nouă al reprizei secunde. Celalalte puncte au fost fructificate de Luciano Orquera(14, 22, 70, 80), Gonzalo Garcia(36) și Patrick Jackson(6, 40, 53, 58, 64). Ultimul meci al ediției va avea loc, sâmbătă de la ora 22:00, între Franța și Scoția.

Articol scris de: Adrian Eugen

Publicat: 16 03. 2013, 21:54
Actualizat: 17 03. 2013, 11:04