Victorie fabuloasă! România e în semifinalele Mondialului, după un meci MAGIC, care va rămâne în istorie! Neagu a fost de pe altă planetă, cu 15 goluri, Ada Nechita a dat lovitura de graţie! Urmează Norvegia

16 dec 2015 182262 afişări Handbal
  • La sfârşitul zilei de 16 decembrie vom cunoaşte toate cele patru semifinaliste ale Campionatului Mondial din Danemarca: Olanda - Franţa 28-25, Rusia - Polonia 20-21, Norvegia - Muntenegru 26-25, România - Danemarca 31-30

România va juca, vineri, în semifinalele Campionatului Mondial cu Norvegia. În cealaltă semifinală se vor întâlni Olanda şi Polonia.

Naţionala are asigurată şi prezenţa la turneul preolimpic.

EVOLUŢIA SCORULUI:

Cristina Neagu a fost desemnată jucătoarea meciului

sursa: ihf.info

69' Eliza Buceschi face forţare în atac. Hansen egalează chiar în momentul în care s-a intrat în ultimul minut. România e în atac. Gollllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll, Ada Nechita!!! Extrema dreaptă dă lovitura de graţie în minutul 69:59, scor 31-30. Naţionala s-a calificat în semifinale şi va juca cu Norvegia!

68' Aruncă Line Jorgensen, apără Paula Ungureanu!!!!

67Aurelia Brădeanu apără, Poulsen respinge. România reia atacul şi marchează prin Cristina Neagu: 30-29

66' Gol norocos Line Jorgensen: 29-29

PAUZĂ PRELUNGIRI: 29-28

63' Paula Ungureanu apără o aruncare a Mariei Fisker. România revine la conducere prin Aurelia Brădeanu: 29-28. Danemarca, sancţionată cu forţare.

62' Danemarca este pentru prima dată la conducere: 27-28. A înscris Hansen. Eliza Buceschi egalează rapid: 28-28. Şi scoate şi o eliminare de 2 minute.

61' Ada Nechita ratează unu la unu din extrema dreaptă, după o succesivă ca la carte dusă de echipă.

60' Danemarca cere time-out! Line Jorgensen scoate 7 metri, la o apărare în semicerc a apărării României. Apără Paula Ungureanu!!!!!! Finalul este dramatic. Din nou 7 metri pentru Danemarca! Line Jorgensen înscrie: 27-27. Mai sunt 9 secunde, România a luat time-out! Aurelia Brădeanu scoate 7 metri în ultima secundă!!!!!!!!!! Jos pălăria pentru arbitrele din Franţa! Cristina Neagu ratează. Incredibil! Pe teren este o adevărată nebunie. Urmează prelungirile. Avem parte de un meci pentru istorie

59' Aurelia Brădeanu a scos o aruncare de la 7 metri. Cristina Neagu marchează cu sete: 27-26

58' Cristina Neagu marchează din nou: 26-25. A marcat jumătate din golurile României. Hansen a egalat: 26-26

57' Brădeanu ratează şansa de a readuce România la 2 goluri diferenţă. Danemarca egalează prin Line Jorgensen: 25-25

56' Gooolllllllllll Neagu, 25-24. Interul stânga înscrie în ameninţare de joc pasiv.

55' Ne scoate însă Paula Ungureanu, care apără incredibil în faţa interul stânga Hansen. România a solicitat time-out. ”Nu ne apărăm, asta este problema noastră”, spune Cristina Neagu. ”Fetele, în apărareeeee!!!”, se strigă apoi în tabăra României.

54' Gravholt este angajată din nou pe semicerc şi egalează: 24-24. Vine şi o ratare a Adei Nechita în extrema dreaptă. România se află pentru prima dată într-o situaşie mai delicată.

53' Danemarca se apropie din nou la un gol: 24-23. Cristina Neagu este ţinută om la om, dar este ajutată de colege să intre în joc şi trimite o torpilă care o face KO pe Sandra Toft, care nu se ridică încă de la pământ.

52' Combinaţia Aurelia Brădeanu - Oana Manea nu a mai ieşit. Danemarca este în atac

51' Cristina Neagu este fabuloasăăăăăăăăăăăăăăă! Marchează încă un gol de generic: 24-22. Maria Fisker pune o boltă, dar mingea ocoleşte poarta.

49' Oana Manea nu lasă gazdele să respire, 23-21. Line Jorgensen înscrie rapid: 23-22

48' - Ada Nechita loveşte din nou din extrema dreaptă, 22-20. România a fructificat aproape tot ce a fost pe poartă. Danemarca a cerut time-out. Luptăm, nu cedăm. Trebuie organizare! Pentru cine luptăm noi? Pentru noi!!”, s-a auzit în tabăra României.

47' - Eliza Buceschi pătrunde şi înscrie un gol extrem de important: 21-19. Line Jorgensen reduce de la 7 metri prin Line Jorgensen, 21-20.

46' - Hansen egalează, 19-19, după un atac irosit de România. Cristina Neagu a rămas fără soluţii de pasare şi a făcut forţare. Ada Nechita înscrie imediat dintr-un unghi imposibil: 20-19

44' - Valentina Ardean a fost eliminată pentru o mână pusă pe Kristiansen. Gazdele revin la un gol după ce Line Jorgensen a transformat un 7 metri: 19-18

42' - Cristina Neagu înscrie şi golul cu numărul 10: 19-17. Starul României scoate şi o eliminare de 2 minute.

41' - În superioritate numerică, Danemarca mai înscrie un gol: 18-17

39' - Luciana Marin, folosită mult azi în apărare, a fost din nou eliminată. Danemarca a atac din nou cu 7 jucătoare şi a finalizat prin Fisker: 18-16

38' - Kristina Kristiansen reduce din diferenţă cu şansă: 17-15. Cristina Neagu face însă o demonstraţie de forţă şi mai înscrie o dată. Pur şi simplu nu poate fi oprită: 18-15

37' - După un gol înscris în inferioritate de Danemarca, Aurelia Brădeanu a replicat imediat: 17-14

36' - Se reface diferenţa de la pauză: 16-13. A înscris Ada Nechita.

35' - Oana Manea scoate 2 eliminări şi un 7 metri, după două pase magistrale ale Cristinei Neagu. Tot interul stânga înscrie, iar România are din nou 2 goluri avans, 15-13, dar şi dublă superioritate. Neagu a ajuns la 8 goluri.

34' - Cristina Neagu spaerge gheţa apentru România în repriza a doua: 14-13. Apoi Paula Ungureanu are o nouă paradă

33' - Apărarea scapă din nou pivotul Danemarcei, iar în 3 minute de la reluare s-a restabilit egalitatea: 13-13

32' - Gazdele joacă pivotul Gravholt, care rămâne faţă în faţă cu Paula Ungureanu şi înscrie: 13-12

31' - Danemarca a intrat cu 7 handbaliste în atac, în condiţiile în care România a început repria în inferioritate. Laura Chiper este eliminată, Stine Jorgensen a înscris de la 7 metri: 13-11

PAUZĂ: 13-10. România a făcut un meci aproape perfect. Şi încă o remarcă, surorile Bonaventura au arbitrat fără greşeală.

30' - Acţiune de toată frumuseţea făcută de prima reprezentativă, în inferioritate. Aurelia Brădeanu pune o boltă, mingea aterizează pe 6 metri în braţele Cristinei Neagu care marchează pentru 13-10. Avem cea mai mare diferenţă din această repriză. Finalul de repriză i-a aparţinut interului stânga, care a marcat 4 din 5 goluri ale României.

29' - Acţiune personală Cristina Neagu, iar România se desprinde iar la 2 goluri: 12-10. Luciana Marin o agaţă din spate pe Stine Jorgensen şi este eliminată.

27' - Cristina Neagu pătrunde prin apărarea avansată a gazdelor şi înscrie din nou: 11-10

26' - Danemarca se apără foarte sus, chiar şi la 10-11 metri. Eliza Buceschi pătrunde, îi pasează ideal lui Oana Manea, care înscrie: 10-9. Fisker pătrunde iar în extrema stângă şi egalează: 10-10. Se merge cap la cap de câteva minute.

25' - Luciana Marin a fost sancţionată cu apărare în semicerc. Line Jorgensen a egalat: 9-9

24' - Cristina Neagu înscrie din nou: 9-8

23' - Danemarca egalează prin Maria Fisker, jucătoarea de la CSM Bucureşti.

22' - Paula Ungureanu are încă o paradă. Procentajul ei este foarte bun: 46%. Terminăm superioritatea cu 1-0

21' - Danemarca rămâne în 5 jucătoare. Cristina Neagu are o detentă incredibilă, dar şutul ei este deviat. România reia atacul şi înscrie prin Aurelia Brădeanu, de pe postul de inter dreapta: 8-7

20' - Aurelia Brădeanu a pătruns prin apărarea Danemarcei, dar nu a învins-o pe Toft. Tricolora a cerut un fault, jocul a continuat. Gravholt este găsită pe semicerc de Kristiansen şi restabileşte egalitatea: 7-7. România cere time-out. După 30 de minute de joc, Norvegia - Muntenegru: 13-11

17' - Geiger îşi face simţită prezenţa şi obţine un 7 metri. Cristina Neagu aruncă violent, dar mingea loveşte bara. Paula Ungureanu menţine însă echipa în avantaj cu o nouă intervenţie.

16' - Brădeanu vine lansată, dar nu o poate învinge pe Toft. Danemarca înscrie apoi prin Hansen, mezina lotului danez: 7-6

15' - România riscă şi câştigă. Trimite 6 jucătoare în atac, iar la finalizare apare Brădeanu: 7-5

14' - Gabriella Szucs vede prima eliminare a jocului,. Cu câteva secunde mai devreme fusese sancţionată cu cartonaş galben. Danemarca înscrie cu pivotul Gravholt, bine angajat de Kristainsen: 6-5

13' - Eliza Buceschi ia o acţiune pe cont propriu şi înscrie cu podeaua: 6-4

11' - Cristina Neagu pătrunde prin partea dreaptă, dar trimite peste poartă. Danemarca repune rapid mingea în joc şi suprinde pentru prima dată pe contraatac. 4-4. Cristina Neagu ţine România în avantaj, după al doilea 7 metri trasnformat: 5-4

10' - România a rarat desprinderea după o pasă a Oanei Manea ajunsă în afara terenului. Stine Jorgensen reduce din diferenţă de la 7 metri.

8' - Eliza obţine primul 7 metri, fructificat de siguranţă de Cristina Neagu: 4-2. Paula Ungureanu conrtinuă să adune intervenţii. Are deja 3.

6' - Buceschi aruncă de pe picioare, dar nu o învinge pe Toft. Danemarca loveşte apoi bara, România revine în atac.

5' - Aurelia Brădeanu pătrunde prin partea dreaptă a atacului şi înscrie pentru 3-1. Stine Jorgensen vine imediat cu replica: 3-2

4' - Valentina Ardean nu mai ratează ţinta: 2-0. Kristiansen reduce din diferenţă.

3' - Oana Manea înscrie primul gol al partidei. Cristina Neagu vede un cartonaş galben. Ungureanu are o nouă intervenţie la o aruncare din extrema stângă a lui Norgaard.

2' - Naţionala a stat apraope 2 minute în atac, dar nu a reuşit să înscrie. Şutul lui Brădeanu a fost deviat, iar Ardean a ratat. Paula Ungureanu are prima intervenţie

1' -  România a început partida în atac cuu următorul ”7”: Ungureanu - Ardean, Neagu, Buceschi, Brădeanu, Nechita, Manea

Strigătul de luptă al tricolorelor s-a auzit în sala de la Herning: ”Pentru cine jucăm noi? Pentru noi!”.

21:25 Cu câteva minute înainte de meci, Costică Buceschi a precizat într-o intervenţie la Dolce Sport: ”Sperăm că ne vom ridica cel puţin la nivelul partidei cu Brazilia. La acest Campionat Mondial, Danemarca a venit cu un alt tip de apărare, avansată la linia de 9 metri, care se transformă din 6-0, în 5-1, 3-3 şi chiar om la om. Vom încerca să ţinem cât mai mult mingea”.

20:50 A rămas mai puţin de o oră până la startul partidei România - Danemarca. Gabriella Szucs a primit OK-ul medicilor şi va fi în teren în această seară. Ea a ieşit cu nasul spart după partida din optimi cu Brazilia.

Accidentata in meciul contra Braziliei, Gabriella Szucs primeste ok-ul oficialilor si va juca in aceasta seara impotriva Danemarcei! Hai România!

Posted by FRH - Federaţia Română de Handbal Official on 16 Decembrie 2015

20:30 Mari suprize la Campionatul Mondial: Olanda este în semifinale, după un meci cu Franţa controlat în totalitate: scor 28-25. La câteva minute distanţă, Polonia a oferit o surpriză şi mai mare, a bătut Rusia lui Trefilov cu 21-20!!! Kim Rasmussen, antrenorul lui CSM Bucureşti, conduce Polonia pentru a doua oară consecutiv între cele mai bune 4 echipe ale lumii.

19:55 Cu 15 minute înainte de final, Olanda are o diferenţă de 4 goluri în faţa Franţei, 21-17, dar şi o jucătoare în plus pe teren. Abbingh & Co este la un pas de cea mai bună performanţă din istoria Olandei.

19:45 Polonia pare în stare să ofere o altă lovituă de proporţii la Campionatul Mondial. La sfârşitul primei reprize, echipa lui Kim Rasmussen are un avantaj de 2 goluri cu Rusia, scor 11-9.

19:40 Camilla Andersen, una din legendele vii ale handbalului danez, a făcut o analiză înaintea partidei Danemarca - România. Fostul conducător de joc a susţinut, printre altele, pentru postul de televiziune DR1 faptul că România are un joc clasic, specific ţărilor din est, care nu poate suRprinde Danemarca. ”Este mai uşor de stabilit o tactică pentru o astfel de echipă, care se bazează foarte mult doar pe anumite jucătoare”, a spus Camilla Andersen.

Singurul aspect atipic pe care l-a sesizat dubla campioană olimpică este faptul că România a jucat ultimele meciuri cu Aurelia Brădeanu în inter dreapta, adică cu o ”dreptace” în această poziţie.

19:20 După primele 30 de minute de joc, Olanda conduce Franţa cu 15-12. A fost o primă repriză de vis făcută de Groot & Co. În celălalt sfert de final aflat în curs de desfăşurare, Rusia şi Polonia sunt la egalitate, scor 6-6 (min. 20).

18:55 De câteva minute a început primul sfert de finală, Olanda - Franţa. Partida se desfăşoară la Kolding. Fiecare naţională are câte o handbalistă de la HCM Baia Mare, Lois Abbingh, respectiv Alison Pineau. De asemenea, Franţa o are şi pe Laurise Landre (SCM Craiova).

18:30 Partida România - Danemarca poate fi privită şi ca un duel al generaţiilor 88-89. Cele două naţionale, prin principalele lor reprezentante, sunt adversare de 10 ani! În 2005-2007, Neagu avea propriul duel cu Kristiansen pentru titlurile mondiale şi europene la junioare şi tineret. Danemarca a câştigat mai mereu în sectorul juvenil, la generaţia 88-89. În această seară, în teren, fiecare reprezentativă va avea câte 3 handbaliste care au făcut parte şi în naţionalele de la U17- U19: Neagu, Vizitiu, Marin vs Kristiansen, Line Jorgensen, Toft.

18:10 Cristina Neagu le dă fiori danezilor înaintea sfertului de finală. Toată presa daneză vorbeşte la superlativ de interul stânga, iar echipa gazdă probabil că îi vor arăta atenţia cuvenită unui star în timpul partidei. Jucătoarele din naţionala Danemarcei au vorbit cu respect despre Cristina Neagu.

Trine Ostergaard: ”Când vorbeşti despre România, primul lucru la care te gândeşti este Cristina Neagu, care probabil este cea mai bună jucătoare din lume. Este clar că trebuie să punem un accent foarte puternic pe anihilarea ei”.

Stine Jorgensen: ”România o are pe Neagu, care este o jucătoare de clasă mondială. Ea reuşeşte individual să rezolve foarte multe situaşii. Una din cheile victoriei este să o blocăm”.

17:40 În momentul în care a fost instalat antrenor principal al Danemarcei, după Jan Pytlick, Klavs Bruun Jorgenesen a declarat că obiectivul lui este o calificare în sferturile de finală la Campionatul Mondial şi accederea la Jocurile Olimpice. Afirmaţiile selecţionerului nu au fost însă pe placul presei daneze, care şi-a dorit mereu mai mult de la naţionalele de handbal. Acum, înaintea partidei cu România, antrenorul danez şi-a mai nuanţat declaraţiile: ”De la bun început am avut ambiţiile mele, de a fi în mod clar numărul 1, dar principalul obiectiv a fost accederea la turneele preolimpice. Suntem foarte aproape de a ne îndeplini obiectivul. Cred că putem merge însă până la capăt, dar este nevoie de discplină şi foarte multă muncă”.

17:20 Mihaela Tivadar, una din eroinele finalei mici din 2010, dintre România şi Danemarca, a transmis pe pagina de Facebook un mesaj tricolorelor, amintind şi de episodul de acum 5 ani:

”Asta era acum 5 ani...tot În Danemarca, tot cu Danemarca...şi a fost cu lacrimi şi de o parte şi de alta....Partea bună e că au fost de bucurie pentru noi, după ce am câştigat cu 16-15 şi le-am luat medaliile de bronz....Hai să fie şi azi tot la un gol...hai să fie la o jumătate de gol....hai la un sfert...hai la oricât...important e SĂ FIE!!!....HAI ROMÂNIA!!!!”

Mesajul a fost însoţit şi de fotografii pentru a reda exact trăirile de la vremea respectivă:

asta era acum 5 ani...tot in Danemarca, tot cu Danemarca...si a fost cu lacrimi si de o parte si de alta....partea buna...

Posted by Mihaela Tivadar on 15 Decembrie 2015

17:00 Naţionala feminină şi-a lăsat ”amprenta” la Herning, în 2010, inclusiv pe pereţii arenei Jyske Bank Boxen. Pe culoarele sălii din Herning sunt amplasate foarte multe tablouri cu autografele sportivilor care au lăsat ceva în urmă la Herning. Tricolorele sunt la loc de cinste!

Romania a castigat in fata Danemarcei medaliile de bronz la CE2010. Meciul s-a jucat in aceeasi sala in care vom juca si diseara.

Posted by FRH - Federaţia Română de Handbal Official on 16 Decembrie 2015

16:45 România se reîntoarce la Herning, după o pauză de 5 ani. Tot în această localitate, în 2010, tricolorele au obţinut ultima performanţă notabilă la un turneu final, medalie de bronz la Campionatul European. În urma turneului final, Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună handbalistă a lumii. Interul stânga are toate şansele să repete performanţa şi la sfârşitul anului 2015.

Din echipa care a jucat în finala 3-4 cu Danemarca (scor 16-15) sunt şi acum în lot Neagu, Brădeanu, Manea, Geiger, Ardean şi Nechita, în timp ce Paula Ungureanu s-a accidentat în timpul turneului. Practic, echipa de bază de la acest turneu final, minus Buceschi şi Szucs (în apărare) a participat şi la bronzul european.

Foarte interesant, acest aspect ar putea să aibă o greutate mare în ecuaţia partidei România - Danemarca, după cum a susţinut AICI Narcisa Lecuşanu.

• România a ajuns din nou la un meci distanţă de o semifinală la Campionatul Mondial de handbal feminin, după o pauză de 8 ani. În 2007, naţionala reuşea să treacă de sferturile de finală, după un meci de 80 de minute cu Franţa (scor 34-31). A fost jocul în care Cristina Neagu a "explodat" la nivel internaţional! Ca şi atunci, prima reprezentativă are în faţă tot o ţară gazdă în tentativa de a urca în careul de aşi, Danemarca!

Partida din sferturi se va desfăşura miercuri seara, de la ora 21:45, la Herning, într-o arenă cu o capacitate de 12.000 de locuri, care va fi probabil umplută până la refuz cu fanii ţării gazde. Tricolorele, cel puţin unele dintre ele, au mai evoluat totuşi într-o atmosferă potrivnică. În 2007, au învins Franţa  la Paris, care avea în spate 16.000 de spectatori. În 2010, la Campionatul European, au învins Danemarca în finala mică, tot la Herning, tot în faţa unor tribune alb-roşii. Şi în 2014, la Debrecen, în faţa Ungariei şi a 8.000 de suporteri, România a fost aproape să dea lovitura.

Discuţiile înaintea partidei România - Danemarca sunt în felul următor: gazdele sunt favorite pentru că joacă pe teren propriu, au în spate suportul publicului, iar arbitrajul nu o va defavoriza. Sunt aspecte care, într-adevăr, nu pot fi neglijate, dar nu sunt determinante într-un sfert de final la Campionatul Mondial. Până la urmă, ultimul cuvânt îl vor avea tot cele 32 de jucătoare şi staff-urile tehnice.

Atât România, cât şi Danemarca au jucat cartea de totul sau nimic în optimile de finală, cu Brazilia, respectiv Suedia, după o serie de evoluţii neconvingătoare în faza grupelor. Tricolorele au ajuns în fazele eliminatorie după 3 înfrângerii consecutive, iar nordicele după două eşecuri consecutive! Aceste rezultate indică faptul că ambele naţionale au şi puncte slabe.

România - Danemarca la CM 2015

• Rezultatele Danemarcei cu "echipele mari" la acest Campionat Mondial: 29-20 cu Serbia, 22-29 cu Ungaria, 21-23 cu Muntenegru (toate în grupe), 26-19 cu Suedia (în optimi)
  • Rezultatele României cu "echipele mari" la acest Campionat Mondial: 18-26 cu Spania, 22-26 cu Norvegia, 27-30 cu Rusia (toate în grupe), 25-22 (în optimi)

Din punct de vedere al statisticii, al particularităţilor, lucrurile nu sunt foarte diferite în privinţa celor două naţionale. Portarii Ungureanu / Munteanu vs Toft / Poulsen sunt cam la acelaşi nivel al procentajelor, din extreme se înscrie în medie un gol la două aruncări, fiecare echipă are în linia de 9 metri / centrul apărării câte o jucătoare cu mare experienţă, Aurelia Brădeanu / Rikke Skov, dar şi câte o vedetă care candidează la titlul de MVP în cazul unui parcus lung, Cristina Neagu / Kristina "Mulle" Kristiansen.

De asemenea, fiecare naţională are în lot câte 3 handbaliste care evoluează în afara ligilor interne, Neagu, Buceschi, Pintea / Toft, Line Jorgensen, Fisker, ultimele două chiar în România, la CSM Bucureşti, iar antrenorii au rotit mult jucătoarele la acest turneu final, în special în faza grupelor.

Danemarca este recunoscută pentru faptul că joacă în mare viteză, având un ritm de pasare foarte bun, dar face şi destule greşeli într-o partidă, în medie 13 "turnovers". La acest capitol, România a stat şi mai slab, a făcut în medie 15 greşeli. Meciurile etalon ale celor două echipe sunt însă cele din optimi, cu Brazilia, respectiv Suedia. Cifrele comparative au fost următoarele:

România - Danemarca, în cifre:

• număr de atacuri: 52-54
  • şuturi la poartă expediate de la linia de 9 metri: 16-23
  • număr de greşeli: 13-7
  • contraatacuri: 2- 6
  • procentaj la nivelul porţii: 29-30

Fără îndoială, apărările vor face diferenţa în acest sfert de finală, aşa cum s-a întâmplat şi în finala mică la CE 2010, tot la Herning, când România a câştigat cu un scor atipic pentru handbalul zilelor noastre, 16-15. Atât România, cât şi Danemarca vor încerca, probabil, să anihileze principalele "guri de tun" ale adversarului şi să-l forţeze, totodată, la cât mai multe greşeli, care s-ar putea transforma în contratacuri şi goluri uşoare.

Va fi un meci al nervilor tari, un joc de forţă, o partidă care necesită şi consumă multă energie. Miza este enormă, calificarea în semifinalele unui Campionat Mondial! O miză extraordinară care aduce o motivaţie suplimentară, dar şi o mai mare presiune. Dar cine nu îşi doreşte să ajungă într-o astfel de situaţie! Tricolorele au ajuns în acest punct şi cu siguranţă că vor face eforturi suplimentare pentru a simţi şi mai multă adrenalină la acest turneu final. Dincolo de trăiri este şi şansa de a pune mâna pe o medalie. O şansă pe care Brădeanu, Neagu & Co au mai jucat-o şi au şi fructificat-o! "Pentru cine jucaţi voi? Pentru voi!" Hai, fetele! Hai, România!

Ştiaţi că avem o pagină de Facebook dedicată handbalului?