Știința Bacău, învinsă în primul meci din grupa D a Cupei EHF

Vicecampioana României la handbal masculin Știința Bacău a fost învinsă, duminică, pe teren propriu, de formația franceză HBC Nantes, scor 18-21 (9-7), în primul meci din grupa D a Cupei EHF.

Marcatori: Știința – Ghiță 4 goluri, Da Silva Ferreira 3, Rotaru 3, Ramba 2, Bujor 2, Dospinescu 1, Iancu 1, Voica 1, Moya 1; HBC Nantes – Skatar 4 goluri, Rivera 3, Maqueda Pena 2, Dole 2, Gharbi 2, Entrerrios Rodriguez 2, De La Breteche 2, Feliho 1, Vujici , Nyateu 1, Jonsson 1.

În primul meci al etapei din grupa D, echipa SC Magdeburg a învins sâmbătă, pe teren propriu, formația Beșiktaș JK, cu scorul de 33-18.

Echipa moldavă va avea în continuare următorul program în grupa D: SC Magdeburg – Știința Bacău (16 februarie), Știința Bacău – Beșiktaș JK (24 februarie), Beșiktaș JK – Știința Bacău (9 martie), HBC Nantes – Știința Bacău (17 martie) și Știința Bacău – SC Magdeburg (24 martie).

Primele două clasate din fiecare dintre cele patru grupe vor obține calificarea în sferturile de finală ale Cupei EHF, fază ale cărei partide sunt eliminatorii și se vor juca în 20-21, respectiv 27-28 aprilie.

Turneul Final Four va fi găzduit de HBC Nantes, adversara din grupa D a Științei Bacău. Dacă francezii vor încheia grupa D pe primul loc sau pe unul dintre cele mai bune trei locuri secunde din grupe, vor obține calificarea direct în Final Four, caz în care în sferturi se vor califica doar câștigătoarele grupelor și încă două echipe de pe locul secund, cu cea mai bună linie de clasament.