Dinamo Bucureşti a câştigat derby-ul cu HC Odorhei şi a trecut din nou în faţa Stelei. Harghitenii au avut 4 jucători mai puţin pe foaia de joc

15 oct 2015 10342 afişări Handbal

UPDATE 15 OCTOMBRIE În ultimul meci al etapei a 9-a, Dinamo Bucureşti a obţinut 3 puncte în faţa unei rivale la câştigarea campionatului, HC Odorhei, după ce s-a impus cu 30-26. Prima repriză a fost la discreţia bucureştenilor, în condiţiile în care au intrat la pauză cu 14-8, deşi diferenţa de scor a fost şi mai mare pe parcurs.

HC Odorhei a venit în Capitală cu 12 jucători, dintre care 3 portari, dar a avut forţa să revină în partea secundă, când a egalat (16-16), cu om în minus. Dinamo n-a scăpat însă jocul din mână, iar la final a obţinut o victorie care îi permite să revină pe podium. De remarcat faptul că la formaţia oaspete şi-a făcut debutul şi Goran Bogatinovic, fost jucător şi la Flensburg!

UPDATE 14 OCTOMBRIE Minaur Baia Mare a obţinut cea mai clară victorie a sezonului în Liga Naţională, scor 34-25 pe terenul echipei HC Vaslui, într-un meci din cadrul etapei a 9-a. Campioana României a jucat dezinvolt şi s-a impus fără probleme, în urma acestui succes revenind pe un loc de play-off

A fost al treilea meci consecutiv fără Lars Walther pe banca tehnică. Antrenorul danez încă nu a revenit în România, după ce a părăsit echipa săptămâna trecută. Conducerea clubului speră ca antrenorul să revină cel târziu până vineri la Minaur.

10 OCTOMBRIE

Minaur Baia Mare, CSM Bucureşti şi Dinamo Bucureşti joacă la sfârşitul acestei săptămâni în cupele europene, însă Liga Naţională de handbal masculin nu ia pauză. După ce liderul competiţiei, CSM Bucureşti, şi-a adăugat alte 3 puncte în clasament, după un meci disputat marţi în devans cu HC Adrian Petrea Reşiţa (scor 27-23), sâmbătă, o altă echipă oaspete, CH Poli Timişoara a reuşit să plece cu un succes din deplasare.

Bănăţenii au câştigat cu 29-24 pe terenul echipei Dunărea Călăraşi, grupare recunoscută pentru faptul că cedează foarte greu în faţa propriilor suporteri. De altfel, trupa lui Aihan Omer este singura care a reuşit să încurce până acum CSM Bucureşti, în urmă cu 2 etape. Şi totuşi, Poli a realizat surpriza rundei, în urma căreia a urcat pe locul 4. Echipa lui Pero Milosevic a obţinut al 4-lea succes consecutiv şi calificarea în play-off-ul Ligii Naţionale începe să prindă contur după un sezon trecut sub aşteptări, în care a luptat pentru evitarea retrogradării.

Într-un final foarte încins, Energia Tg. Jiu şi Steaua Bucureşti au terminat la egalitate, scor 27-27. Gazdele au înscris golul care le-a adus punctul în ultima secundă, prin Dediu, dintr-o aruncare de la 7 metri. Bucureştenii au condus la mijlocul reprizei secunde cu 4 goluri (scor 21-17), dar gorjenii au revenit graţie unui fost stelist, Ionuţ Nistor, care a marcat gol după gol pe final. Tot extrema dreaptă a obţinut şi aruncarea de la 7 metri din care Energia a egalat.

De remarcat faptul că şi în acest joc, Steaua a încercat să dea lovitura cu managerul echipei Andi Cian în teren, care a şi marcat 3 goluri în partea secundă.

6.HC Adrian Petrea Reşiţa9513236-23016
7.Minaur Baia Mare9423241-22614