Seară neagră pentru Dinamo București la handbal! Gruparea din Ștefan cel Mare a suferit cea mai dură înfrângere din ultimii 3 ani în Europa

Amine Bannour in meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si Steaua Bucuresti, contand pentru Liga Zimbrilor, disputat in Sala Dinamo din Bucuresti, joi 5 martie 2019. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Dinamo București a pierdut marți seară, în deplasare, cu scorul de 31-22 partida cu IFK Kristianstad (Suedia), în Grupa B din European Handball League – Etapa a 2-a. Trupa din Ștefan cel Mare are deja două înfrângeri.

Eșecul din Suedia a fost cel mai dur înregistrat de bucureșteni în ultimii 3 ani în Europa. În 9 noiembrie 2017, Dinamo pierdea cu scorul de 36-23 partida cu Skjern în Liga Campionilor.

Dinamo București a avut o seară amară la handbal

Dinamo București a avut un parcurs perfect până acum în Liga Zimbrilor, dar în Europa este departe de evoluțiile din Liga Campionilor din stagiunea precedentă. După 12 meciuri la rând în care au adunat rezultatele pozitive, „alb-roșiii” au fost învinși în primele două partide din European Handball League. Săptămâna trecută, Dinamo a fost învinsă de Sporting Lisabona cu 27-25. Echipa a pierdut acum în Suedia și mai clar.

Reprezentanta României nu l-a avut la dispoziție pe antrenorul principal Constantin Ștefan, aflat în izolare după ce a fost infectat cu Covid-19.

Lucrurile au mers prost pentru Dinamo de la bun început. IHF Kristianstad a „apăsat pe trăgaci” încă din primele minute, astfel că s-a desprins la scorul de 5-1 (min. 7). Astfel bucureștenii au fost nevoiți să alerge permanent după egalare și nu au mai restabilit-o niciodată. În minutul 17, băieții coordonați de Sebastian Bota au redus distanța la un gol, 7-8, dar gazdele au avut permanent controlul. De cele mai multe ori, suedezii i-au ținut la distanță pe dinamoviști la 2-3 goluri diferență, iar până la pauză au revenit la un avantaj de patru goluri: 16-12. Apărarea echipei Dinamo nu a ținut, în timp ce oamenii de forță ai echipei în atac, Ante Kuduz și Amine Bannour, au prins o seară horror. Croatul a avut două goluri din 8 aruncări, iar tunisianul 1 gol din cinci aruncări.

IFK Kristianstad a reușit să se distanțeze decisiv imediat după reluarea reprizei a doua, când a marcat două goluri și a turnat și mai mult plumb în ghetele jucătorilor de la Dinamo. Gazdele și-au prins adversarii într-o zi proastă și au încercat să câștige cât mai clar acest meci. În minutul 47 au ajuns la 10 goluri diferență, 26-16, iar la final s-au impus cu 31-22.

La Dinamo trebuie sunată alarma, altfel riscă să-și pericliteze întreg sezonul european după câteva jocuri.

Publicat: 27 10. 2020, 23:18
Actualizat: 28 10. 2020, 08:02