România – Polonia, meciul de referință pentru pivotul Lorena Ostase. „Echipa m-a ajutat să marchez acele goluri. Tot fetele m-au ajutat și în apărare”

Lorena Gabriela Ostase in meciul de handbal feminin dintre Romania si Polonia din cadrul Campionatului European 2020, disputat in Sydbank Arena din Kolding-Danemarca, sambata 5 decembrie 2020. © FOTO:Sorin Pana/Sport Pictures

România respiră ceva mai ușurată la Euro 2020, după o victorie înregistrată în fața Poloniei, cu 28-24, care i-a asigurat deja calificarea în grupele principale.

Lorena Ostase a avut cifre foarte bune în meciul România – Polonia

Cristina Laslo a fost desemnată MVP-ul partidei, dar Lorena Ostase merita în egală măsură acest premiu, după modul cum s-a luptat pe parcursul jocului. Ambele jucătoare au marcat câte șase goluri din șapte acțiuni.

După foarte multă vreme, un joc al României la un turneu final nu a mai fost rezolvat de Cristina Neagu, ci a avut în prim-plan și alte jucătoare decât interul stânga sau portarii. Cristina Laslo și Lorena Ostase sunt și două componente ale naționalei de junioare care a câștigat medalia de aur la Mondialul din 2014.

Cu Germania nu am crezut în noi suficient. Acum am avut poate un joc și mai greu, dar am avut încrederea necesară pentru a câștiga”, a declarat Lorena Ostase la final.

Pivotul României a fost vizibilă în atac, dar și în apărare, unde a reușit și două intercepții. A stat în teren în jur de 54 de minute și a obținut încă două aruncări de la 7 metri, transformate în gol de Cristina Neagu. Lorena Ostase a făcut cu certitudine cel mai bun meci al ei la reprezentativa de senioare. După joc, a rămas însă modestă: „Consider că echipa a jucat bine și m-a ajutat să marchez acele goluri. În apărare, tot fetele m-au ajutat. De aici, sper să fie meciuri din ce în ce mai bune”.

Pivotul echipei naționale a vorbit și despre schimbarea care a avut loc după pauză, după o primă repriză în care Polonia a intrat la cabine cu 15-11: „La pauză am avut câteva noțiuni tactice, pe care le-am respectat mult mai bine după pauză. Am colaborat excelat și cu portarii”.

Acum, Lorena Ostase se gândește deja la Norvegia, adversara de luni, de la ora 21:30. „Speră, să facem un meci bun, nu avem nimic de pierdut!

Publicat: 05 12. 2020, 20:00
Actualizat: 05 12. 2020, 20:02