Rapid București – Krim Ljubljana 30-24! Giuleștencele, calificare miraculoasă în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin

CS Rapid (echipament visiniu) s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a invins formatia slovena Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 30-24, in mansa secunda a play-off-ului, desfasurat in Sala Polivalenta din Bucuresti, duminica, 26 martie 2023. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO.
Vezi galeria foto - 5 poze

Rapid a învins-o pe Krim Ljubljana în returul optimilor de finală ale Ligii Campionilor, 30-24, și s-a calificat în sferturile de finală!

Echipa din România pornea cu șansa a doua, după ce în tur a fost învinsă cu 29-24, însă a reușit să întoarcă soarta acestei „duble” în Sala Polivalentă.

Rapid se va lupta în faza sferturilor de finală cu Vipers Kristiansand, din Norvegia.

Rapid București – Krim Ljubljana 30-24

Min. 60: FINAL DE MECI! RAPID E ÎN SFERTURILE DE FINALĂ ALE LIGII CAMPIONILOR!

Min. 10: Rapid – Krim Ljubljana 3-2!

Min. 8: Rapid – Krim Ljubljana 2-2! Slovenele reușesc să restabilească egalitatea

Min. 3: Rapid – Krim Ljubljana 2-0!

Min. 1: A început meciul!

Ce spunea Narcisa Lecușanu înaintea dublei dintre Rapid și Krim Ljubljana

Fosta handbalistă Narcisa Lecușanu a vorbit pentru ProSport înaintea dublei dintre Rapid și Krim Ljubljana și susținea că talentul și calitatea jucătoarelor lui Kim Rasmussen pot compensa lipsa de experiență în partidele cu miză la nivel internațional.

„Trei lucruri vor fi importante în acest meci. Apărarea, atacul și contraatacul. Chiar dacă Rapidul nu are o mare experiență internațională în acest moment, echipa are în componență jucătoare foarte experimentate care știu ce înseamnă un astfel de joc și cum trebuie el abordat.

În momentul în care o jucătoare este pregătită să trimită mingea spre poarta adversă trebuie să fie sigură, într-un procentaj foarte mare, că va putea înscrie. Într-un meci cu o astfel de miză fiecare gol contează”, a spus Narcisa Lecușanu, în exclusivitate pentru ProSport

Giuleștencele au nevoie de un succes la o diferență de minim 6 goluri pentru a se califica în faza sferturilor de finală, după ce slovenii s-au impus în partida tur cu scorul de 29-24.

Înaintea meciului din retur, Kim Rasmussen a vorbit despre șansele Rapidului la retur și este convins că elevele sale au calitatea necesară pentru a întoarce rezultatul.

A fost o repriză secundă nefericită! În meciul tur, Krim a marcat goluri ușoare. Nu am fost satisfăcuți, am fost dezamăgiți. Dar în această sală totul este posibil, vom lupta pentru cea mai mică șansă. Trebuie să luptăm timp de 60 de minute și să jucăm un handbal rapid.

Desigur că nu este o misiune imposibilă. Dacă vom găsi echilibrul corect și luăm cele mai bune decizii, atunci avem posibilitatea să punem Krim sub presiune. Trebuie să marcăm de fiecare dată când avem mingea. Jucătoarele sunt conectate, iar ele trebuie să aibă atitudinea corectă și respecte fanii. În primul rând, trebuie să avem inimă! Aici, atmosfera poate fi minunată și abia aștept să o văd”, a spus Kim Rasmussen.

Publicat: 26 03. 2023, 18:15
Actualizat: 26 03. 2023, 19:47