Oltchim continua sa spere

• Publicat:
  • Actualizat:

Campioana României, Oltchim Rm. Valcea, a obtinut o victorie confortabila, scor 39-27, in partida cu Nurnberg, in cel de-al cincilea joc din grupele semifinale ale Ligii Campionilor. Meciul nu a avut istoric, echipa antrenata de Gheorghe Tadici conducand in permanenta ostilitatile. Ba mai mult, la jumatatea reprizei secunde, Oltchim avea un avantaj de 19 goluri, 35-16. Pe lângă cele două puncte vitale, Oltchim avea de luat o revanșă în fața formației care i-a smuls o remiză în ultima secundă a meciului de la Nürnberg (scor 28-28).

Duminică, in celalat meci al grupei, Gyor – Lada Togliatti, victoria gazdelor e obligatorie pentru ca speranțele Oltchimului să rămână în viață.

Golurile echipei Oltchim au fost marcate de Olteanu-Nechita, Lecușanu (câte 8), Stanca-Gâlcă (7), Luca, Maier, Beșe (câte 4), Țăcălie (2), Pușcașu și Vădineanu.

Clasament: 1 Gyor 8 (4j), Oltchim 5 (5j), 3. Lada 4 (4j), Nurnberg 1 (5j)

Oltchim – Nurnberg 39-27

Min.60 Lecușanu aruncă pe lângă poartă, iar Nechita este eliminată. Nurnberg mai marchează o dată. Scorul final este 39-27

Min.47 Maier înscrie pentru 35-16

Min.47 Din nou Țăcălie obține o lovitură de la 7 metri pe care a și transformat-o. 34-16

Min.46 33-16

Min.46 Țăcălie face 33-15

Min.46 O nouă eliminare la echipa oaspete și Gâlcă obține o altă lovitură de la 7 metri

Min.45 Marchează din nou Nurnberg: 32-15

Min.44 32-14

Min.43 Vădineanu înscrie de la 7 metri cu o boltă. 32-13

Min.42 31-13

Min.40 30-12

Min.40 Valeria Beșe face 30-11 după o nouă recuperare a portăriței noastre

Min.39 Pe contraatac portărița adversă reușește să blocheze de două ori, dar Luca reușește să marcheze din a treia încercare

Min.39 Recital Oltchim! Talida Tolnai apără o lovitură de la 7 metri și atacul pe recuperare

Min.38 28-11 pentru Oltchim

Min.37 Valeria Beșe este eliminată două minute

Min.36 Luca înscrie golul de 27-11

Min.36 26-11

Min.35 Două adversare o țineau strâns pe Ionela Gâlcă, dar Lecușanu a profitat și a înscris pentru 26-10

Min.34 25-10

Min.33 Totul îi iese echipei antrenate de Gheorghe Tadici. Nechita face 25-9

Min.32 Huțupan are două intervenții salvatoare

Min.31 Olchim începe repriza cu un 7 metri obținut de Gâlcă și transformat de Lecușanu. Scorul este 24-9

Min.30 Luminița Huțupan apără în ultima secundă a reprizei. La pauză scorul este23-9

Min.29 23-9

Min.28
Beșe face 23-8

Min.28 Absolut nimic nu le iese jucătoarelor de la Nurnberg.Maier obține și o eliminare pentru ele și se joacă la egalitate 6-6

Min.28
Gâlcă este eliminată două minute.

Min.26 22-8

Min.25 Lecușanu și Nechita combină superb, iar extrema blondă face 21-7

Min.24 Gâlcă a fost faultată și obține din nou o lovitură de la 7 m. Lecușanu a transformat. Este 20-7

Min.15
Extrema dreaptă a Oltchimului este dezlănțuită ca întreaga echipă. Este 13-5 și Nurnberg evoluează în 6, Ofenbock fiind eliminată 2 minute

Min.14 Nechita fructifică două contraatacuri și scorul devine 12-5

Min.12 Gâlcă face 10-5. Este time-out cerut de Nurnberg

Min.11 Cele două echipe își fructifică atacurile și este 9-5