Norvegia a început în forță la Euro 2020, cu un succes la 13 goluri diferență împotriva următoarei adversare a României. Rezultatele primei zile + Programul de vineri

Camilla Herrem se bucura dupa un gol

Euro 2020 a început cu o dezamăgire pentru România, după 19-22 cu Germania. Acesta a fost și jocul cu cele mai puține goluri, pentru că în celelalte trei s-a atins cel puțin pragul de 50 de goluri. Tot în Grupa D, Norvegia a început în forță.

Cine transmite la tv turneul final al Campionatului European 2020 de handbal feminin din Danemarca.

Norvegia a început în forță la Euro 2020: 35-22 cu Polonia

Norvegia nu a mai câștigat un titlu major de 4 ani, la ediția din 2018 a Campionatului European a suferit chiar două înfrângeri în prima fază a competiției, astfel că a plecat extrem de motivată în acest turneu final din Danemarca. Selecționata lui Thorir Hergeirsson a făcut instrucție cu Polonia, următoarea adversară a României, reușind să câștige la 13 goluri diferență, cu 35-22. Adversara i-a rezistat doar 15 minute. De la 9-8, Norvegia a făcut o diferență de 10 goluri în mai puțin de 25 de minute, scor 23-13. Având în vedere evoluția scorului, nordicii au făcut și o excelentă rotație a jucătoarelor. Krsitine Breistol a fost singura care a evoluat mai puțin de 10 minute, iar Herrem și Dale-Brattset, componentele echipei care au stat mai mult de 30 de minute în teren. Mork și Reistad au fost principalele marcatoare, cu câte 6 goluri.

România – Germania 19-22, în meciul de debut al tricolorelor la Euro 2020.

Tot azi s-au disputat și primele partide din Grupa B. Chiar și fără Anna Vyakhireva în lot, MVP-ul de la Euro 2018, Rusia a obținut o victorie cât se poate de clară în fața Spaniei, cu 31-22. Selecționata condusă de Ambros Martin a făcut un joc foarte bun colectiv. Într-o altă partidă, Suedia a învins Cehia cu 27-23. Linn Blohm, pivotul echipei Minaur Baia Mare, a fost principala marcatoare a nordicelor, cu 5 goluri.

Vineri, în Danemarca se desfășoară jocurile din Grupele A și C, după următorul program:

• Franța – Muntenegru, Grupa A, ora 19:15
  • Ungaria – Croația, Grupa C, ora 19:15
  • Danemarca – Slovenia, Grupa A, ora 21:30
  • Olanda – Serbia, Grupa C, ora 21:30
Publicat: 04 12. 2020, 00:16