Ne batem cu Ungaria, Spania și Germania pentru un loc în semifinale!** Plecăm de pe locul cinci!

Ungaria, Spania și Germania vor fi adversarele României în grupele principale de la Euro 2012, după ce Ungaria a trecut de Spania cu 32-31, iar Croația a pierdut cu Germania, scor 16-17.

Ungaria a condus tot meciul cu Spania

Finala grupei C urma să aibă loc între Ungaria și Spania. În cazul în care ibericele câștigau partida, elevele lui Jorge Duenas plecau cu patru puncte în grupa principală și o șansă uriașă de calificare în semifinale. De cealaltă parte, o înfrângere a maghiarelor coroborată cu un succes al Germaniei în fața Croației le trimitea pe elevele lui Bohn în grupa principală, dar fără niciun punct. Iar Gorbicz&co. au început puternic, simțind că trebuie să câștige partida din această seară. După doar nouă minute, maghiarele conduceau cu 7-2, grație golurilor marcate de la linia de 9 metri de Gorbicz, Soos sau Tomori. Diferența s-a menținut până la finalul reprizei, când Ungaria a condus cu 17-14. Surprinzătoare a fost însă lipsa de reacție a defensivei iberice, care nu și-a revenit nici în repriza secundă și le-a permis în continuare interilor maghiari, aflați în zi de grație, să înscrie fără probleme. Astfel, meciul a curs spre o victorie a echipei lui Bohn, Spania nereușind să se apropie la mai mult de două goluri în partea secundă. În cele din urmă, maghiarele au câștigat cu 32-31, după ce au marcat 32 din cele 46 de aruncări încercate, pentru un procentaj de reușită de 70%, cel mai bun al vreunei echipe de la acest turneu final.

Germania a câștigat meciul „rănitelor”

Fără Grubisic, Tatari și Penezic, Croația a produs surpriza la debutul Europeanului, câștigând cu Ungaria, scor 28-27. Însă după înfrângerea cu Spania, din etapa a doua, ex-iugoslavele erau obligate să câștige meciul cu Germania, echipa care pierduse ambele meciuri de până acum. Iar duelul dintre echipele „rănite” de la acest European a fost unul extrem de echilibrat și cu numeroase ratări. Extrema Zebic a dus greul, marcând cinci din cele șapte goluri ale croatelor în prima repriză. Iar nemțoaicele și-au revenit pe final de repriză (8-7), după ce nu au marcat decât un gol între minutele 13 și 24. Și în repriza secundă s-a mers cap la cap, nemțoaicele distanțându-se pentru prima dată la două goluri (12-14) în minutul 49! Însă croatele nu s-au lăsat deloc, dar nu au mai reușit să facă nimic! Nemțoaicele au câștigat cu 17-16 și sunt în grupele principale!