Minaur Baia Mare zburdă spre turneul Final Four al European Handball League. Echipa lui Costică Buceschi a câștigat la scor prima manșă cu Dunărea Brăila, cu 31-24

Costica Buceschi la un timeout alaturi de handbalistele baimarene in meciul de handbal feminin dintre CS Minaur Baia Mare si CSU Cluj-Napoca, contand pentru Liga Florilor, desfasurat fara spectatori in Sala Ioan Kunst Ghermanescu-Polivalenta din Bucuresti, vineri 29 ianuarie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Minaur Baia Mare a luat o opțiune importantă pentru calificarea în turneul Final Four al European Handball League. Formația pregătită de Costică Buceschi a învins Dunărea Brăila, cu scorul de 31-24, în manșa tur din sferturile de finală, disputată în deplasare.

Jocul retur va avea loc pe 3 aprilie, în Baia Mare.

Dunărea Brăila nu s-a putut baza pe Elena Dache, una dintre cele mai importante jucătoare ale echipei. Handbalista a intrat de joi în izolare, după ce a dat rezultat pozitiv la testul pentru Covid-19.

Minaur Baia Mare a făcut diferența în partea secundă

Minaur a pornit greu în competiție, cu o înfrângere destul de clară la Astrakhan (27-33). Dar după acel rezultat nu a mai făcut niciun pas greșit, indiferent de frontul pe care a evoluat. A ajuns, astfel, la această „dublă” cu Dunărea Brăila într-o formă sportivă foarte bună.

Încă din primele minute, Minaur a părut o echipă superioară. Dunărea Brăila a resimțit din plin absența Elenei Dache și a contat puțin cu linia de 9 metri. Din acest punct de vedere, Baia Mare a câștigat clar bătălia. Jovana Kovacevic și Jelena Lavko au fost periculoase încă de la începutul jocului, astfel că echipa oaspete a luat un avans de 4 goluri după 17 minute (scor 10-6).

Jovana Kovacevic a avut un alt meci în care și-a pus amprenta © FOTO: Răzvan Păsărică/SPORT PICTURES

Dunărea Brăila a dat randament bun la nivelul extremelor, dar avea o singură șansă pentru a emite pretenții. Să se apere foarte bine. Lucru pe care l-a făcut pentru vreo 15 minute, în a doua jumătate a primei reprize. Fetele lui Neven Hrupec au început să recupereze mingi în apărare, au declanșat atacuri rapide, iar în minutul 29 a preluat conducerea, 12-11.

Filippa Idehn a parat o aruncare de la 7 metri la scorul de 12-12, în finalul reprizei, iar după pauză, Minaur a preluat controlul total al jocului.

Atacul Brăilei a fost tot mai precipitat, a pierdut destul de ușor niște mingi, iar jucătoare cu experiență precum Blohm, Kovacecic și Lavko au profitat imediat. Astfel, Baia Mare s-a desprins pas cu pas și a ajuns la o diferență de 7 goluri până la final. Una care în mod normal o califică în faza finală a competiției. La acest prim moment al adevărului, Minaur s-a prezentat foarte bine.

Dunărea Brăila – Minaur Baia Mare 24-31 (12-12)

Șerban, Nenezic; Dmitrovic 7, Czeczi 5, Kanaval 4, Zamfirescu 3, Udriștioiu 2, Tiron 1, Milic 1, Safta 1, Ichim, Coteț, Sazdovska, Lima de Araujo, Epureanu, Bucur.

Idehn, Enache; Kovacevic 8, Lavko 7, Blohm 5, Fujita 4, Laslo 2, Araujo 2, Polocoșer 1, Tănăsie 1, Kerekes 1, Seraficeanu, Popa, Burlachenko, Cioca, De Souza

Publicat: 27 03. 2021, 16:33
Actualizat: 27 03. 2021, 17:10