HCM Baia Mare, înfrântă de surorile Mork. Vicecampioana României a avut 17 minute negre în fața finalistei Ligii Campionilor, Larvik

Redactor:
Marius Hutu

HCM Baia Mare a pierdut al doilea meci din Grupa A a Ligii Campionilor, scor 29-31 în fața echipei Larvik, finalista ultimei ediții a competiției. Norvegiencele au reușit să câștige cu ajutorul surorilor Mork, Nora și Thea, care împreună au marcat 18 goluri! Echipa pregătită de Aurelian Roșca rămâne cu 2 puncte, iar peste o săptămâna va juca din nou pe teren propriu, cu Rostov-Don.

Larvik a pierdut mult din forța pe care a avut-o în ultimii ani, astfel că pentru prima dată în istoria confruntărilor directe HCM Baia Mare a fost văzută favorită la casele de pariuri. Vicecampioana României a avut o șansă imensă de a obține un succes care să o ajute mult pe tot parcursul european, având în vedere cum a prins-o pe finalista Ligii Campionilor, dar calculele dinaintea partidei nu s-au potrivit cu cele din timpul jocului. Norvegiencele au rezistat cu brio chiar și în condițiile unei bănci mai „scurte”.

Campioana României a luat un start lansat, iar după numai 10 minute avea deja 3 goluri avans (scor 7-4). HCM a impus un ritm foarte susținut și a avut o eficiență de invidiat în acest interval, reușind să marcheze în 7 din cele 8 aruncări la poartă. Ritmul pe care l-a impus însă Baia Mare a costat-o ceva mai târziu. În momentul în care jocul s-a mai calmat, echipa lui Aurelian Roșca a început să se descurce tot mai greu în pozițional și să piardă mingi care s-au transformat în contraatacuri rapide ale adversarelor. Larvik a restabilit egalitatea la 8-8 în minutul 15 și ca urmare a două ratări ale Adei Nechita și Valentinei Ardean din situații de unu la unu.

Reprezentanta României a intrat într-o perioadă neagră, nu a mai găsit spațiul porții, iar Larvik s-a descătușat și s-a desprins la 18-12 (min. 27). Timp de 17 minute, rezultatul parțial a fost de 14-5! Surorile Mork au fost de neoprit, Nora în partea dreaptă și Thea în stânga reușind să dea lovitură după lovitură. Până în acel moment, cele două norvegience au marcat 11 goluri, majoritatea pe contraatac sau în urma unor acțiuni individuale.

După 30 de minute, formația oaspete a intrat la cabine cu 19-14, un avantaj mai clar decât în 2014, chiar dacă acum a fost evident slăbită în urma mișcărilor din vară și datorită accidentărilor din lot.

HCM Baia Mare nu a capitulat însă după prima repriză și a încercat să revină în partea secundă. Surorile Mork au continuat însă să dea recital și au ținut Larvik a o diferență apreciabilă și la reluare. În minutele 40-41 a devenit tot mai evident că trupa lui Aurelian Roșca are șanse minime să răstoarne situația pe tabela de marcaj, având în vedere că a ieșit dintr-o dublă superioritate cu scorul de 1-1. Nora Mork a marcat și din situație de 4 cu 6 pentru 23-18.

Allison Pineau a refuzat cu încăpățânare să creadă însă că partida este încheiată și a luat jocul pe cont propriu. În apărare a fost numărul 1, în atac a fost interul care a făcut diferența, deși ea în mod normal își pune coechipierele în valoare. În minutul 56, Baia Mare s-a apropiat la două goluri (27-29), fiind dusă în spate de franțuzoaică. Pineau ar mai fi avut nevoie de cel puțin o colegă la susținere în atac, însă acum nu a fost nici ziua olandezei Abbingh, votată MVP-ul primei etape, nici ziua Melindei Geiger sau Patriciei Vizitiu. Thea Mork, de această dată, a mai înfipt o dată cuțitul în rană, în minutul 59 pentru 31-28, iar Larvik a reușit să-și recupereze punctele pierdute acasă la debutul Ligii Campionilor. Surorile Mork au reușit până la urmă 18 goluri, Thea având și un procentaj fabulos – 100%.

HCM Baia Mare a pierdut cu 31-29 și va avea dificultăți să repete traseul de anul trecut, când a ajuns până în sferturile de finală, dacă nu iese din această Grupă A cu puncte. Săptămâna viitoare, în Baia Mare sosește o echipă și mai tare, Rostov-Don, care în prima etapă a câștigat cu 27-21 în Norvegia.

HCM Baia Mare – Larvik 29-31