Dinamo scrie istorie! „Câinii” au învins la Thun cu 33-29 și s-au calificat în playoff-ul pentru optimile Ligii Campionilor. Trupa „alb-roșie” este prima echipă masculină din România care ajunge atât de departe

Dinamo scrie istorie!
  • Bannour a revenit pe teren după accidentare și a fost omul primei reprize, cu 6 goluri. Tunisianul a fost tamponat înainte de pauză de un adversar și nu a mai intrat până la final
  • Saeid Heidarirad a fost din nou fabulos în poartă. Iranianul a marcat un gol de pe un semicerc pe celălalt și a terminat meciul cu 38% sută procentaj (41% în repriza secundă)
  • Dinamo are șanse mari de a câștiga grupa, dacă Ademar Leon nu pierde pe teren propriu cu Elverum

Campioana României la handbal masculin a încheiat en-fanfare meciurile din Grupa D a Ligii Campionilor. Trupa din Șoseaua Ștefan cel Mare a câștigat meciul din deplasare cu Wacker Thun, scor 33-29 (15-14) și s-a calificat în play-offul pentru optimile de finală ale competiției supreme la nivel de cluburi. Nicio altă echipă masculină din România nu a mai ajuns atât de departe în noul format al Ligii.

Dinamo are 14 puncte în clasament, la fel ca și Wisla Plock, însă le este superioară polonezilor la meciurile directe. Campioana României mai așteaptă meciurile de sâmbătă și duminică, Ademar Leon – Elverum (1 decembrie, Grupa D) și Silkeborg – Sporting Lisabona (2 decembrie, Grupa C), pentru a cunoaște adversarul pe care îl va întllni în play-off în februarie anul viitor.

Dinamo s-a desprins repede la 5-2, însă în pofida startului favorabil miza jocului s-a resimțit din plin în tabăra dinamovistă. Komogorov nu a găsit ușor drumul spre gol, la fel ca și Negru, pe extrema stângă. Bannour a fost întâmpinat mereu sus, iar mingea a ajuns greu la pivot. În aceste condiții, Alouini a luat jocul pe cont propriu, dar a avut și bune, și mai puțin bune. Astfel, Wacker Thun a revenit și a trecut la conducere, scor 9-7 în minutul 18.

A fost momentul în care și-a intrat în rol Amine Bannour. Interul tunisian, care a lipsit la ultimele două meciuri ale campioanei României din cauza unei probleme musculare, a marcat la foc continuu până la pauză, menținând Dinamo în avantaj. Golurile lui, dar mai ales intervențiile portarului Saeid Heidarirad, au făcut ca la pauză Dinamo să intre cu avantaj de un gol, 14-13. Din păcate, la ultimul gol înscris, chiar înainte de pauză, Bannour a fost tamponat dur de un adversar și nu a mai putut reveni în teren după pauză.

În repriza a doua, Dinamo s-a descătușat. Komogorov a redevenit gura de tun de care Dinamo avea nevoie, Gavriloaia a jucat impecabil în extrema dreaptă, Szasz a marcat și a scos aruncări de la 7 metri (executate impecabil de Zulfic), iar toți ceilalți s-au completat reciproc, cu un spirit de echipă mai rar văzut la echipele românești. Acest aspect s-a văzut în special în apărare, unde „căpitanul” Savenco și-a mobilizat perfect colegii. Peste toți a fost însă Heidarirad, care a reușit chiar să și marcheze din poartă în poartă la jumătatea reprizei secunde, când scorul era numai 19-17 pentru Dinamo.

Campioana României s-a distanțat decisiv în ultimele zece minute. Mai întâi la patru goluri (27-23), apoi la cinci (29-24), ambele „sprinturi” venind din mâna lui Gavriloaia. Când tabela a arătat șase goluri în plus, 31-26, „câinii” au redus turația, savurând ultimele secunde de joc, alături de cei 60-70 de suporteri fanatici care au făcut deplasarea pe cont propriu în Elveția.

Însă nu toți jucătorii au lăsat scutul jos. În ultimul minut, Heidarirad a avut trei intervenții în situații de „unu la unu”, ca pentru a nu lăsa interpretări vizavi de „omul meciului”.

Prin această calificare, Dinamo a făcut istorie, fiind prima echipă masculină din România care ajunge în barajul pentru optimile Ligii Campionilor.

Wacker Thun – Dinamo 29-33 (14-15)

M. Winkler, Wick – Holm 5, Felder 1, Raemy 5, Daehler 2, Suter 2, Giovanelli, Lanz 6, R. Caspar, Friedli 2, Simon Huwyler, Guignet 1, Stefan Huwyler, Manse 3, Witternbach 2.

Heidarirad, Missaoui, Grigoraș – Descat 2, Bannour 6, Alouini 5, Savenco, Szasz 2, Negru 1, Gavriloaia 4, Șandru, Komogorov 5, Zulfic 3, Kuduz, Mousavi 2, Acatrinei 2.