CSM București, de nerecunoscut în returul cu Esbjerg! „Tigroaicele” au fost învinse în „Polivalentă” și vor avea o viață mult mai complicată și în Liga Campionilor

Jucatoarele formatiei CSM Bucuresti (echipament negru-alb) au intalnit echipa daneza Team Esbjerg, intr-o partida din grupa B de calificare la turneul final al Ligii Campionilor la handbal feminin, duminica, 10 noiembrie 2019, in Sala Polivalenta din Bucuresti. ALEXANDRA PANDREA / MEDIAFAX FOTO
Vezi galeria foto - 6 poze

CSM București a făcut un joc prost cu Team Esbjerg și a fost învinsă cu 25-21, într-un meci din etapa a 5-a a Ligii Campionilor la handbal feminin. Este și prima înfrângere pe care a suferit-o cu Adrian Vasile pe banca tehnică în postura de antrenor principal.

• CSM București a ratat trei aruncări de la 7 metri, prin Neagu, Lekic și Torstensson.
  • Elizabeth Omoregie a ieșit accidentată în repriza secundă.
  • „Tigroiacele” și-au complicat situația prin această înfrângere. Clasamentul în Main Round arată astfel în momentul de față: Metz – 5p, Kristiansand – 5p, Esbjerg – 4p, Rostov – 3p, CSM București – 3p, Ferencvaros – 0p. Mai sunt două meciuri care vor conta săptămâna viitoare, Rostov – CSM București și Metz – Ferencvaros.

CSM București a intrat prost de la început, în ciuda faptului că le-a avut din primul minut în teren pe Cristina Neagu și Andrea Lekic. Esbjerg a așezat în fața ofensivei gazdelor o apărare 5 plus 1, care le-a incomodat vizibil pe „tigroaice”. Jocul nu s-a legat, interii nu au putut fi puși în valoare, nu s-a fructificat nici angajarea pivoților. Din contră, la jocul cu pivotul s-au comis cele mai multe erori. Per total, atacul nu a avut ritm, multe acțiuni au fost previzibile și ușor de anihilat de Esbjerg.

Campioana Danemarcei a luat avans încă după primele 10 minute și a ajuns să conducă cu 11-6 în minutul 23. Adrian Vasile a fost nevoit să solicite de două ori time-out pentru a regla problemele. După al doilea, antrenorul decis să joace 7 vs 6 în atac, CSM București a profitat și de niște eliminări în tabăra adversă, iar în numai 5 minute a restabilit egalitate, 11-11. A fost perioada de grație a pivotului Dragana Cvijic, dar și a echipei bucureștene în acest joc. La pauză, Esbjerg a intrat touși în avantaj la cabine, cu 13-12.

Problemele nu s-au rezolvat nici în partea secundă. CSM București a continuat să piardă mingi pe bandă rulantă, iar în apărare Polman și mai ales Breistol nu au putut fi oprite. Jelena Grubisic a fost singura care s-a remarcat. Prin paradele ei, croata a reușit să mai țină tabela de marcaj în „frâu” până spre final, când Esbjerg a luat din nou un avans de 5 goluri (25-20). Partea proastă este că la gazde s-a accidentat și Elizabeth Omoregie, care în prima parte a mai reușit să rezolve niște acțiuni individual și să marcheze, totodată, două goluri cu poarta goală.

La final, CSM București a fost pedepsită drastic de Esbjerg după jocul prost, cu 25-21 și i-a luat și fața în clasamentul pentru Main Round.

CSM București – Esbjerg 21-25 (12-13)

Dedu, Grubisic, Ion; Curea, Cvijic 4, Grbic 1, Klikovac, Lekic 2, Marin, Moisă 3, Neagu 3, Omoregie 5, Perianu, Pintea 2, Torstensson 1, Vâlcan

Granlund, Poulsen; Breistol 7, Danielsson 1, Frafjord 1, Frey 5, Halicevic, Ingstad, Jacobsen 2, Jorgensen 3, Nielsen, Polman 4, Solberg 2

Publicat: 10 11. 2019, 16:05
Actualizat: 10 11. 2019, 16:41