Crina Pintea are Ungaria la picioare! Românca ocupă prima pagină în presa maghiară, după un debut de vis la Gyor. FOTO | Ce titrează cel mai prestigios cotidian al țării

Cel mai prestigios cotidian din Ungaria, Nemzeti Sport, a ridicat-o în slăvi pe Crina Pintea după primul meci la Gyor. Pivotul ocupă prima pagină în ediția de joi a ziarului. La debutul în Ungaria, cel mai bun pivot de la Campionatul European a marcat opt goluri din tot atâtea aruncă, în succesul cu Ferencvaros, scor 39-33.

„Gyor a reușit să preia controlul după un început mai slab, datorită lui Nycke Groot și Crinei Pintea. Chiar dacă a semnat în urmă cu câteva săptămâni cu Gyor, pivotul din România a demonstrat rapid că poate ajuta foarte mult echipa. Pintea a marcat opt goluri din opt aruncări și a fost una dintre cele mai bune jucătoare de pe teren”, notează Nemzeti Sport, după evoluția încântătoare a Crinei Pintea, la primul meci în tricoul lui Gyor.

Desemnată cel mai bun pivot de la Campionatul European, pe care România l-a încheiat pe locul 4, Crina Pintea și-a început aventura la noua sa echipă. După despărțirea de Paris 92, Pintea a semnat cu Gyor și a reușit să-și facă prezența simțită încă de la prima partidă. De opt ori a aruncat Crina spre poarta lui Ferencvaros și de tot atâtea ori a înscris. A fost introdusă pentru prima oară pe teren în minutul 16, moment în care Gyor conducea la un gol: 7-6. A înscris rapid de două ori și și-a ajutat echipa să se desprindă pe tabelă la 11-6.

Pintea a evoluat în total 31 de minute și a reușit să mai scoată o aruncare de la șapte metri, pe lângă cele opt goluri marcte.

Gyor Eto a transferat-o pe Crina Pintea în schimbul sumei de 50.000 de euro. De-a lungul carierei, Pintea a mai evoluat pentru Thuringer și HC Zalău.

Publicat: 03 01. 2019, 12:44
Actualizat: 03 01. 2019, 12:45