Ce a remarcat presa din Slovenia, după ce Rapid a eliminat-o pe Krim și s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin

CS Rapid (echipament visiniu) s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a invins formatia slovena Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 30-24, in mansa secunda a play-off-ului, desfasurat in Sala Polivalenta din Bucuresti, duminica, 26 martie 2023. GEORGE FILIP / MEDIAFAX FOTO.

După meciul dintre Rapid și Krim din Liga Campionilor la handbal feminin, presa din Slovenia a remarcat-o pe Aleksandra Rosiak, jucătoarea în vârstă de 25 de ani a grupării slovene.

Partida dintre Rapid București și Krim Ljubljana s-a jucat duminică, în cadrul optimilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, în Sala Polivalentă din București, iar giuleștencele au învins cu scorul de 30-24. În meciul tur, din Slovenia, Rapid a pierdut la diferență de cinci goluri în fața celor de la Krim, scor 24-29.

Astfel, Rapid a reușit să întoarcă rezultatul din tur și a obținut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Rapid va întâlni în sferturile de finală ale Ligii Campionilor deținătoarea trofeului, Vipers Kristiansand, în dublă manșă, pe 29 sau 30 aprilie, acasă, respectiv 6 sau 7 mai, în deplasare.

„Handbalistele lui Krim Mercator și-au încheiat sezonul în Liga Campionilor. După ce au câștigat primul meci la Ljubljana, cu scorul de 29:24, jucătoarele noastre au pierdut în fața Rapidului, 24:30 (8:12), în returul de astăzi pentru calificarea în sferturile de finală, de la București.

În primele 15 minute, jucătoarele de la Rapid le-au avut sub control pe handbalistele noastre, vizibil nervoase, iar Natasa Ljepoja și Darja Dmitrijeva au fost eliminate.

Dintre handbaliste, cea mai eficientă a fost poloneza Aleksandra Rosiak cu șapte goluri, rusoaica Darja Dmitrijeva și muntenegreanca Jovanka Radicevic, care au contribuit cu cinci goluri de fiecare. Portarul Jovana Risovic a avut 11 salvări.

Sferturile de finală sunt Rapid București – Vipers Kristiansand, Ferencvaros – Metz, Esbjerg – București și Odense – Gyor. Primele meciuri vor avea loc pe 29 și 30 aprilie, iar returul pe 6 și 7 mai”, au notat slovenii de la Ekipa24.

Antrenorul lui Rapid, extrem de fericit după meci

După meci, Kim Rasmussen, antrenorul danez în vârstă de 50 de ani de la Rapid București, și-a lăudat jucătoarele și s-a declarat mândru de ele pentru calificarea obținută.

„Ne-am luptat exact cum trebuia. Sunt fericit că am meritat această victorie! Am avut drumuri complicate, la Zalău, în săptămână premergătoare, acum am avut o săptămână plină în care ne-am putut pregăti. Jucătoarele au luptat şi asta mi-am dorit. Sunt mândru de ele. Sunt fericit. Ne vom hrăni din această energie! Avem meci în Liga Româneasca şi ne concentram pe ea” – Kim Rasmussen, antrenor Rapid, după victoria cu Krim

Publicat: 26 03. 2023, 22:19
Actualizat: 27 03. 2023, 16:14