Laura Jurcă străluceşte la Doha: trei finale din trei. Ea va concura pentru aur la sol, bârnă şi paralele

26 mar 2015 551 afişări Gimnastica

Laura Jurcă este cea mai în formă reprezentantă a României la etapa de Cupă Mondială ce are loc în aceste zile, la Doha. Gimnasta care se află la prima competiţie la senioare a reuşit să urce, joi, în finala la sol, cu a doua notă, 13,800 (5.5 dificultate), fiind depăşită de Giulia Steingruber care a fost notată cu 14,300 (6.0). În plus, Laura s-a calificat în ultimul act şi la bârnă, cu a şasea notă, 13,250 (5.5 dificultate). Astfel, sportiva născută la Munchen a reuşit să urce în finală la toate cele trei aparate la care a concurat sol, bârnă şi paralele, la ultimul aparat, chiar de pe primul loc.

După ce în prima zi a calificărilor a urcat în finală la paralele, Diana Bulimar s-a calificat şi în ultimul act la bârnă, cu a treia notă a concursului 13,650 (5.7 dificulatet). Didi a ratat prezenţa în finala la aparatul ei preferat, sol, unde a obţinut nota 12,900 (5.6 dificultate) şi a terminat pe locul 10. Ea a fost devansată de vietnameza Thanh Ha Thi Phan, cu 14,050 (5.9) şi braziliana Daniele Hypolito, cu 13,850 (5.7).

Trei finale şi pentru Andrei Muntean

Astfel, în finala la bară fixă, România are doi reprezentanţi, pe Cristian Băţagă, care a terminat pe locul 5, cu 14,050 (5.9) şi Vlad Cotuna,care a prins ultimul loc ce asigura prezenţa în ultimul act, locul 8 cu 13,900 (6.2).

La paralele, doi tricolori s-au calificat în finală, Marius Berbecar, cu a treia notă a concursului 15,350 (6.7) şi Andrei Muntean, cu a cincea notă, 15,250 (6.6). De altfel, cei doi s-au calificat şi în finala la sărituri. Andrei Muntean a urcat în ultimul act de pe locul 3 cu o medie de 14,525 (14,200 şi 14,850), iar Berbecar de pe locul 7, cu o medie de 14,450 (14,800 şi 14,100).

Miercuri şi-a asigurat prezenţa în ultimul act la inele, Andrei Muntean.