Dezastru la CM de la Tokyo!** România, fără medalii: vezi toate rezultatele

Redactor:
Adina Oșan
  • Publicat:
  • Actualizat:

Gimnasta Diana Chelaru s-a clasat, duminică, pe locul 8, în finala de la sol, ultima pentru sportivii români, la CM de la Tokyo, la care delegația tricoloră nu a reușit să câștige vreo medalie, dar s-a calificat la Jocurile Olimpice de anul viitor.

Diana Chelaru nu se calificase inițial în finala de la sol, dar a ajuns în ultimul act, după retragerea altor trei sportive (Viktoria Komova, Vanessa Ferrari și Diana Bulimar). Evoluția Dianei Chelaru a fost notată cu 14.200, cu care s-a clasat pe locul 8. Titlul mondial a revenit rusoaicei Ksenia Afanaseva (15.133), care a fost a doua rezervă, urmată pe podium de chinezoaica Lu Sui (15.066) și de sportiva americană Alexandra Raisman (15.000).

Tot duminică, în finala la bârnă, Amelia Racea s-a clasat pe locul 5, iar Cătălina Ponor, pe locul 7, în timp ce Marius Berbecar a ocupat locul 6, la paralele.

Delegația României și-a îndeplinit obiectivul principal la CM de la Tokyo, ambele echipe calificându-se la Jocurile Olimpice din 2012, însă nu a câștigat vreo medalie.

Rezultatele complete ale României la CM de la Tokyo sunt următoarele:

– echipa feminină, locul 4 (calificată la JO de la Londra)

– echipa masculină, locul 8 (calificată la JO de la Londra)

– finala individual compus feminin: Ana Porgras-locul 6, Raluca Haidu-locul 18

– finala individual compus masculin: Flavius Koczi-locul 12

– finala sol masculin: Flavius Koczi-locul 6

– finala bârnă: Amelia Racea-locul 5, Cătălina Ponor-locul 7

– finala paralele masculin: Marius Berbecar-locul 6

– finala sol feminin: Diana Chelaru-locul 8.

Gimnasta Amelia Racea s-a clasat, duminică, pe locul 5, iar Cătălina Ponor pe 7, în finala la bârnă, la Campionatul Mondial de la Tokyo. Cătălina Ponor a intra prima în concurs, fiind notată cu 14.241, notă cu care a ocupat locul 7.

Amelia Racea a fost ultima care a intrat în finală, primind nota 14.533, cu care s-a clasat pe locul 5.

Titlul mondial a revenit chinezoaicei Lu Sui (15.866), urmată pe podium de compatioata sa, Jinnan Yao (15.233) și de americana Jordyn Wieber (15.133).

Alți doi reprezentanți ai României au fost retrași din finalele pe aparate, de duminică, din cauza accidentărilor, Marian Drăgulescu, de la sărituri și Diana Bulimar, de la sol.

Ultimul gimnast român, care va concura într-o finală duminică, este Marius Berbecar, la paralele.

Ambele echipe ale României au obținut calificarea la JO de la Londra.