Cine se mai pune cu Sebastian Vettel!?

Juan Manuel Fangio, Alain Prost, Michael Schumacher și, de ieri, Sebastian Vettel. Ei sunt cei patru piloți din Formula 1 care au câștigat de-a lungul timpului cel puțin patru titluri mondiale. Ultimul intrat în această galaxie a devenit campion mondial pentru al patrulea an consecutiv cu trei etape mai devreme.

Înaintea Marelui Premiu al Indiei, pilotul de la Red Bull avea un avans de 90 de puncte în fața lui Fernando Alonso, astfel că îi erau suficiente 10 puncte (locul 5), fără a mai fi interesat de evoluția spaniolului. Debutul de cursă a lămurit însă definitiv situația la vârf, dacă cineva s-ar mai fi îndoit, după ce o bucată din aripa mașinii lui Alonso s-a desprins. Chiar dacă ibericul s-a pierdut prin pluton, Vettel a ținut să-și respecte blazonul la New Dehli și să iasă din cursă ca un adevărat campion, în ciuda mai multor intervenții de la boxe, în care i s-a comunicat prin radio că nu mai are de ce să forțeze. Astfel, la finalul celor 60 de tururi, germanul s-a impus de o manieră entuziasmantă, la peste 25 de secunde de Nico Rosberg, pilotul clasat pe locul secund.
Prin acest nou titlu, pilotul de la Red Bull și-a depus o candidatură solidă pentru a deveni cel mai bun din toate timpurile. La 26 de ani, regretatul Ayrton Senna încă nu câștigase primul titlu mondial, în timp ce Michael Schumacher a ajuns la patru trofee șase ani mai târziu. În cele din urmă, fostul pilot al celor de la Ferrari s-a oprit la șapte „coroane”, un record ce părea de neatins în urmă cu câțiva ani dar care a început să se clatine din încheieturi prin pofta incredibilă de succese  manifestată de Vettel.

Deocamdată, vechiul și noul campion mondial vizează alte recorduri, unul dintre cele mai importante fiind numărul de succese consecutive. Prin victoria de ieri din India, Vettel a ajuns la borna șase, la doar trei distanță de Alberto Ascari, care a câștigat nouă Mari Premii consecutive, în edițiile 1952 și 1953.