JO de Tineret, Nanjing: Andrei Rareş Toader, medalie de argint la aruncarea greutăţii. România se apropie de îndeplinirea obiectivului de 6 medalii în China

24 aug 2014 706 afişări Comentează şi tu Atletism

Andrei Rareş Toader (17 ani) a câştigat duminică, în ziua a opta a Jocurilor Olimpice de Tineret de la Nanjing, medalia de argint în finala de la aruncarea greutăţii, cu o încercare care a măsurat 21 de metri. Ordinea finală pe podium s-a stabilit încă de la finalul seriei a doua de aruncări. După o primă încercare depăşită, Andrei Toader a aruncat solid, cu un rezultat oficial de 20,83 metri, care l-a plasat pe poziţia a doua provizorie. Primii trei sportivi şi-au menţinut până la final poziţiile, românul reuşind la ultima încercare doar să îşi corecteze rezultatul, pentru un final fără emoţii. Ca şi în calificări, singurul sportiv care a reuşit să arunce sfera de concurs mai departe decât Toader a fost polonezul Konrad Bukowiecki, cel care în finală şi-a stabilit un nou cel mai bun rezultat al carierei, de 23 de metri şi 17 centimetri.

Podiumul a fost completat de Merten Howe, reprezentantul Germaniei, cu o încercare de 20 de metri şi 13 centimetri.

Andrei Toader a adus a patra medalie delegaţiei României la cea de-a doua ediţie a Jocurilor Olimpice de Tineret, după dubla de aur de la canotaj, prin echipajele de două rame (masculin şi feminin) şi argintul de la judo, câştigat în ziua a doua de Ştefania Dobre, la categoria 63 de kilograme. Obiectivul declarat la începutul competiţiei olimpice al delegaţiei de 41 de sportivi tricolori a fost cucurirea a cel puţin şase medalii la Nanjing