Andy Murray, revenire de la 0-2 la seturi după un meci-maraton de 4 ore și 40 de minute la US Open! Cu cine va juca britanicul în turul următor

andy murray

Andy Murray a sărbătorit o victorie după foarte mult timp la un turneu de Mare Șlem. Pe arena „Arthur Ashe”, cu 24.000 de locuri goale, britanicul a avut o revenire istorică împotriva lui Noshihito Nishikova, victima sa de miercuri dimineața, cu un scor de 4-6, 4-6, 7-6 (5), 7-6 (4) și 6-4, în 4 ore și 39 de minute.

Andy Murray, a treia operație la șold! N-a mai jucat din noiembrie 2019 și nu-și poate apăra titlul olimpic

Andy Murray este pe locul 115 ATP, iar în 2012 a câștigat US Open

Trecuseră doi ani de la ultima sa victorie într-un astfel de turneu, Murray a evitat înfrângerea după două seturi pierdute, un punct de meci în setul patru și o pauză medicală în al cincilea. Au dispărut parcă și cele două operații pe șold care au condus inevitabil la o retragere prematură anul trecut la Australian Open, cu vorbe frumoase chiar de la conducerea turneului și de la colegii săi.

Andy Murray nu a renunțat și s-a întors câteva luni mai târziu la Queen’s pentru a câștiga la dublu alături de Feliciano López. Cu muncă și perseverență, se pare că de fiecare dată este mai aproape de a fi cine a fost, singurul jucător de tenis care s-a ridicat cu adevărat în fața celor „Trei Mari” ai rachetei – Djokovici, Nadal și Federer.

Până în prezent, l-a egalat pe Roger Federer ca jucător de tenis în Era Open, care a câștigat cele mai multe meciuri (10) după ce a pierdut primele două seturi. Jucătorul britanic, locul 115 în clasamentul mondial la 33 de ani, arătase deja săptămâna trecută la Cincinnati forma sa de vârf. Nu întâmplător a învins acolo un jucător din primii 10 ai lumii, precum Alexander Zverev.

În runda a doua îl va înfrunta pe canadianul Felix Auger-Aliassime, al 15-lea cap de serie.

Publicat: 02 09. 2020, 07:45