PERFORMANŢĂ | Andreea Chiţu, medalie de aur la Openul european de judo de la Madrid

3 iun 2018 406 afişări Alte sporturi

Sportiva de la CSA Steaua s-a impus la categoria 52 kg după ce a învins-o în finală pe spaniola Nina Estefania Esteo-Linne.

A fost prima victorie a Andreei Chiţu (30 de ani) de la revenirea în competiţii. Judoka de la CSA Steaua se lăsase de sport după Jocurile Olimpice de la Rio.

Ea şi-a propus să acumuleze puncte pentru a se califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Andreea Chiţu e antrenată la lotul României de Florin Bercean. În urmă cu o lună, Chiţu a ocupat locul 7 la Europenele de la Tel Aviv.