24 sep 2017 325 afişări Alte sporturi
Medalii de aur la Open-ul de Judo din Belgrad! Marcel Cercea şi Alexandra Pop au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului sursa foto: realitatea.net

Marcel Cercea a obţinut medalia de aur la Open-ul de Judo care se dispută la Belgrad. Marcel Cercea s-a impus la categoria 73 de kilograme după ce l-a doborât pe Samuel Zingo (Franţa) prin ippon. Sportivul român a trecut în calificări de un judoka din Germania, apoi a trecut de un sportiv din Estonia, iar în semifinale l-a învins pe Julien La Rocca, tot din Franţa.

Alexandra Pop a câştigat şi ea aurul la categoria 48 de kilograme. Pop a trecut în finală de Kelly Staddon, din Marea Britanie.