Oțelul Galați a învins PAOK Salonic, scor 1-0, într-un meci amical

FC Oțelul Galați a învins, marți seară, formația PAOK Salonic, scor 1-0 (1-0), în cel de-al patrulea meci de verificare disputat în stagiul de pregătire din Olanda, informează site-ul oficial al grupării gălățene.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Marius Pena în minutul 31.

FC Oțelul a jucat în formula: Brăneț – Râpă (72 Cârjă), Sîrghi, Benga, Ilie – Filip (62 Enescu), Giurgiu (81 Costin) – Iorga (56 Inkango), Stromajer (77 Murgoci), Buș (64 Idabdelhay) – Pena (62 Viglianti).

Jocul a fost echilibrat, mai ales că în tabăra adversă s-au aflat jucători cu nume precum Pablo Garcia, uruguayan prezent la o Cupă Mondială și la două ediții de Copa America (a jucat o perioadă importantă la Real Madrid), sau conaționalul nostru Costin Lazăr. Prima acțiune de poartă le-a aparținut elenilor, Robert centrând de pe stânga, iar Athanasiadis a trimis cu capul de la 8 metri peste bară (minutul 9).

Între minutele 11 și 15 am fost nevoiți să jucăm cu un om în minus, Stromajer având nevoie de îngrijiri medicale din cauza unei plăgi suferite la cap. Apoi am notat un șut din lovitură liberă al lui Iorga prins de portarul Kresic (minutul 17) și același Cătălin Iorga s-a aflat la capătul unei acțiuni frumoase. Râpă a centrat și mijlocașul dreapta a reluat cu capul din 10 metri lângă țintă (minutul 20). La mijlocul reprizei s-a remarcat și Brăneț în două rânduri, două centrări din stânga obligându-l să aibă ieșiri excelente pe minge (minutele 22 și 24).

Și a venit minutul 31. Iorga a bătut o lovitură liberă din dreapta, mingea a fost bâlbâită în careu de apărătorii lui PAOK, iar MARIUS PENA, pe fază, a împins mingea în plasă: 1-0!

Până la pauză, scorul s-ar fi putut mări, Iorga și Stromajer desfășurând un contraatac spectaculos, dar pasa pentru Pena în careu a fost prea lungă (minutul 34), și tot Pena a scăpat singur cu Kresic, iar șutul său, din unghi, a mers pe plasa porții (minutul 35)!

După cele 15 minute de respiro, jocul a devenit mai sărac în ocazii, roș-alb-albaștrii făcând ce știu mai bine: să conserve un 1-0. Ilie a avut două intercepții excelente în fața propriilor buturi, acordând corner (minutele 60, 78), iar Popovic a trecut în contul elenilor și un vole, de la 14 metri, la o palmă de transversală (minutul 76). În schimb, ai noștri au irosit o mare situație de 2-0 în minutul 71: la o lovitură de colț, Sîrghi, venit în suprafața de pedeapsă, a șutat plasat de la 9 metri și goalkeeperul lui PAOK a scos greu în corner!

PAOK a început meciul cu: Kresic – Etto, Khumalo, Katsikas, Lino – Georgiadis, Garcia, Panagiotoudis, Robert – Pelkas, Athanasiadis. După pauză au intrat și alți jucători, printre ei numărându-se și internaționalul român Lazăr.

La FC Oțelul a fost folosit în premieră și Fouad Idabdelhay, un jucător olandez sosit astăzi în cantonamentul roș-alb-albaștrilor pentru a susține probe de joc.