Scandalul de după meciul cu Steaua o zguduie pe „U”!** Walter nu vrea să mai aducă un antrenor cu nume! Ce se poate întâmpla la vară

Conflictul cu Boștină i-a fost fatal lui Ionuț Badea la „U" Cluj. Patronul Florian Walter a ținut cu jucătorul pe care l-a pus și vicepreședinte și tehnicianul a fost forțat să plece ieri. Walter pare resemnat și a decis să încerce un cuplu inedit de tehnicieni (Niculescu - Ursu), nefiind sigur nici de realizarea obiectivului, nici de rămânerea la Cluj.
Vlad Măcicășan
Scandalul de după meciul cu Steaua o zguduie pe "U"!** Walter nu vrea să mai aducă un antrenor cu nume! Ce se poate întâmpla la vară

Conflictul cu Boștină i-a fost fatal lui Ionuț Badea la „U” Cluj. Patronul Florian Walter a ținut cu jucătorul pe care l-a pus și vicepreședinte și tehnicianul a fost forțat să plece ieri. Walter pare resemnat și a decis să încerce un cuplu inedit de tehnicieni (Niculescu – Ursu), nefiind sigur nici de realizarea obiectivului, nici de rămânerea la Cluj.

La „U” Cluj a fost ieri o zi plină de evenimente. Mai întâi Badea și-a anunțat demisia. Totul a plecat de la conflictul cu Boștină. În primul rând, jucătorul l-a supărat pe tehnician în Antalya, când nu s-a prezentat în mai multe rânduri la masa de dimineață, deși făcuse programul împreună cu Badea. I-a fost retrasă banderola și mijlocașul i-ar fi spus de pe atunci antrenorului că nu mai vrea să lucreze cu el.

La întoarcerea la Cluj, Boștină nu s-a prezentat la un antrenament cu staff-ul medical, iar Badea l-a anunțat pe Walter că-l trimite la echipa a doua, decizie acceptată de patron. A doua zi însă, Boștină l-a sunat pe patron și i-a spus că a fost mai devreme la antrenament. Walter l-a crezut și i-a cerut tehnicianului să-l reprimească la echipă, dar Badea s-a opus. De atunci s-a rupt relația între cei doi. „A doua zi lucrurile n-au mai fost la fel. N-a mai existat comunicare cu domnul Walter”, a spus Badea.

Boștină a revenit ieri la prima echipă

Tras la răspundere și de fani după eșecul cu Steaua (0-1), antrenorul a cedat când Walter i-a comunicat marți în scris că e obligat să-l reprimească pe Boștină. „N-am fost de acord, dar n-am reușit să dialoghez cu domnul Walter și am decis să-mi dau demisia”, a povestit Badea. Tehnicianul a plecat ieri de la Cluj și tot de ieri Boștină a revenit la antrenamentele primei echipe.

Niculescu – principal, Ursu – manager

Numirea noului cuplu de antrenori i-a suprins pe fani. Florian Walter pare că renunță la lupta pentru Europa League, din moment ce a ales să continue cu un „principal” fără experiență, Niculescu și cu un manager, Emil Ursu, pentru care „U” e cea mai mare provocare din carieră.

Florian Walter nu știe nici dacă va continua la Cluj, din vară sau va merge la Petrolul și de aceea a ales să nu mai investească într-un antrenor cu nume. Supărat de lipsa susținerii din partea autorităților, patronul poate fi reținut la „U”, doar dacă viitorul primar îi va garanta sprijin. Ursu antrena la Buftea, când a fost sunat de Walter și a fost adus pentru că are licență Pro și poate fi trecut pe foaia de joc. „Dacă câștigăm toate meciurile de acasă putem ajunge în Europa League. E cea mai mare provocare. Am fost 8 ani antrenor la Dinamo și îl cunosc foarte bine și pe domnul Walter și pe Niculescu”, a spus Ursu. Niculescu nu a vrut să declare ieri nimic, urmând să organizeze azi o conferință de presă.

Am plecat fără nicio doleanță financiară. N-am stat la „U” Cluj pentru bani
Ionuț Badea, ex-antrenor „U” Cluj

Dacă plec la Petrolul? E posibil orice

Florian Walter, încă patron la „U” Cluj, pentru Fanatik Show

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
  1. Nu folosiți cuvinte care să aducă o vătămare morală celorlalte persoane care comentează.
  2. Vă rugăm să faceți referiri doar la articolul în cauză și să nu folosiți un limbaj vulgar sau care să jignească.
  3. Nu sunt permise comentariile discriminatorii.
  4. Pentru protecția dumneavostră nu folosiți în comentarii informații personale.
  5. Daca aveți vreo plângere legată de administrarea siteului vă rugăm să trimiteți un mesaj la adresa de mail: [email protected]